A luat doar locul 6 în finala de la sol în Japonia

Sportiva română Maria Ceplinschi (foto) a ocupat locul 6 în finala de la sol la Cam­pionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia).
Ea s-a clasat pe locul 16 în concursul de la individual compus iar în finala de la sol a fost notată cu 13.366 puncte în finală, după ce în calificări primise 13.300 puncte.

Cea mai spectaculoasă probă
Medalia de aur la sol a fost câştigată de japoneza Mai Murakami, cu 14.066 puncte, argintul a revenit rusoaicei Anghelina Melnikova, notată cu 14.000 puncte, iar medalia de bronz a fost obţinută de americanca Leanne Wong, 13.833 puncte.
Chinezul Hu Xuwei, 24 de ani, a câştigat două titluri, la bară fixă şi la paralele. Cea mai aşteptată a fost prestaţia sa la bară fixă, fiindcă la această finală, ultima de la Mondialele 2021, au mai concurat Hashimoto şi legendarul Kohei Uchimura. Hu s-a impus cu 15.166 puncte, devansându-l pe Hashimoto, campion olimpic en titre la acest aparat şi la individual compus (15.066 puncte), în timp ce Uchimura s-a mulţumit doar cu locul 6 (14.600 puncte).
Rusoaica Anghelina Melnikova, campioană mondială la individual compus, a obţinut argintul la sol, după un dezamăgitor loc 8 la bârnă iar brazilianca Rebeca Andrade s-a clasat pe locul 6 la bârnă.
Finala de la bârnă a fost câștigată de Urara Ashikawa (Japonia) 14.100 puncte urmată de Pauline Schaefer-(Germania) cu 13,733 și de Mai Murakami (Japonia) 13.733 iar la sol s-a impus japoneza Murakami notată cu 14.066 puncte urmată de Anghelina Melnikova cu 14.00 și de americanca Leanne Wong cu 13.833 puncte.