West Deva, învinsă la limită de Inter Gheorghieni

Gruparea de futsal West Deva a cedat, scor 7-8, în partida contând pentru etapa a X-a din Liga a II-a, susţinută pe terenul echipei Inter Gheorghieni. Trupa antrenată de Petre Voica a condus la pauză şi s-a desprins în partea secundă, dar a cedat în final în faţa unei formaţii care a jucat perfect fără portar.

Au condus, dar nu a fost suficient
West Deva a început bine duelul jucat în sala din localitatea Lăzarea, din judeţul Harghita, şi la jumătatea partidei conducea pe gruparea gazdă, Inter Gheorghieni, cu scorul de 3-1. Devenii au continuat la fel de bine şi în repriza secundă, ajungând la un moment dat să aibă un avantaj de patru goluri pe tabelă, scor 5-1. Gazdele au adoptat apoi jocul 5-0, fără portar, şi tactica a dat roade, Inter întorcând rezultatul. S-a terminat 8-7 pentru gruparea gazdă, West Deva ratând o şansă mare de a se întoarce cu puncte. Golurile devenilor din acest meci au fost marcate de Ciobanu (2), Moldovan (2), Hordea (2) şi Gavrilă. Cu acest rezultat, trupa deveană ocupă locul 6 în clasament, cu 16 puncte. Echipa pregătită de Petre Voica va juca ultima partida oficială din acest an, sâmbătă, 9 decembrie, de la ora 13.00, când la Sala Sporturilor din Deva o va întâlni pe KSE Tg. Secuiesc, fosta grupare de Liga I. (Ovidiu Mănăstire)