Victorie cu emoţii pentru Autobergamo pe terenul campioanei

Echipa deveană de futsal a revenit pe poziţia a doua a clasamentului Ligii I de futsal după ce s-a impus cu 3-2 (0-1) pe terenul grupării City’us Tg. Mureş. O victorie dramatică, venită după ce golul victoriei a fost marcat de portarul Vlad Iancu, din propriul careu.

Iancu, eroul devenilor
Alb-vişiniii au primit o replică neaşteptat de bună din partea tinerei trupe antrenată de Cosmin Gherman, care în marea majoritate a timpului a jucat în formula cu cinci jucători de câmp şi fără portar. Cu un minut înaintea pauzei, gazdele au deschis scorul, prin Duque, acesta reluând în plasă un şut respins de Iancu. Devenii au început hotărâţi partea secundă şi în primele trei minute, Nuno Coco şi C. Matei au întors rezultatul, dar gazdele au revenit şi au egalat prin internaţionalul Bogdan Covaci. Cu şase minute înaintea finalului, mingea a ajuns la Vlad Iancu, care, profitând de faptul că gazdele aveau poarta goală, a trimis direct în plasă, din propriul careu. Un succes important, obţinut mai greu decât se aştepta, dar Autobergamo a revenit pe locul secund, la un punct în spatele liderului, United Galaţi.

„Este inadmisibilă o asemenea atitudine!”
Maniera în care a fost obţinută victoria de la Tg. Mureş l-a nemulţumit pe preşedintele devean Dorin Popa, care consideră că în lupta pentru titlu nu este posibil să te chinui în faţa unui astfel de adversar. „Avem pretenţii de titlu şi ne-am chinuit în faţa unor copii. Este inadmisibil, avem aere de vedete şi în loc să avem o perioadă de relaxare, noi ne chinuim. Sunt foarte supărat!”, a tunat oficialul alb-vişiniilor. Autobergamo va juca mâine, de la ora 16.00, în deplasare, în faţa echipei Clujana Cluj. Partida, contând pentru etapa a XX-a a Ligii I, se va disputa în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

CITY’US  TG. MUREŞ 2 (1)
Cătinean – Covaci (cpt.), Kusmodi, Csala, Togan. Au mai jucat: Ţîpău, Duque, Pop, Boroş. Antrenor: Cosmin Gherman

AUTOBERGAMO DEVA 3 (0)
Iancu – C. Matei (cpt.), F. Matei, Paulo Ferreira, Nuno Coco. Au mai jucat: Ique, Obadă, Tacot, Ignat, Pânzaru. Antrenor: Florin Ignat
Arbitrii: Attila Balint – Andraş Benedek (ambii din Odorheiu Secuiesc)
Au marcat: Duque (19), Covaci (28) – Nuno Coco (21), C. Matei (23), Iancu (34) (Ovidiu Mănăstire)