Turul ciclist al Devei, spectacol pe două roţi

A cincea ediţie a turului ciclist al Devei a fost o reuşită, pasionaţii sportului pe două roţi, profesionişti şi amatori, oferind întreceri spectaculoase. Competiţia s-a desfăşurat fără incidente, chiar dacă vremea nu a fost tot timpul de partea sportivilor.

Participare numeroasă la contratimp individual
Întrecerea a debutat sâmbătă, cu proba de contratimp individual, la care au luat startul peste 100 de ciclişti. Învingătorii în această probă, pe categorii, au fost Andrei Bidilici (CSA Steaua) – Elite; Eugen Gheorghiţă (amator) – Veteran C; Titel Ruşinaru (CS Tibiscus) – Veteran B; Claudiu Vasile (Neni Cycling Team ) – Senior; Ciprian Jitaru (Torpedo Zărneşti) – Junior; Viorel Bran (CS Făerag) – Veteran A; David Chismorie Almond (Bicheru Cycling) – Tineret; Attila Olah (fără echipă) – Open; Adi Marcu (Torpedo Zărneşti) – Cadet; Dan Băbăiţă (CSA Steaua) – Under 23; Adriana Ceauşescu (CSA Steaua) – Elite Feminin; Andreea Ionescu (CS Olimpia) – Junior Feminin; Denisa Roman (CS Otopeni) – Open Feminin; Andreea Matei Bobârnac (CS Olimpia) – Cadet Feminin şi Miriam Stan (CS Otopeni) – Under 23 Feminin.

Prestaţii bune pentru cicliştii de la CS Făerag
Alături de Viorel Bran, care s-a impus la categoria Veteran A, alţi ciclişti de la CS Făerag au avut prestaţii merituoase. Astfel, Octavian Mîrza s-a clasat pe locul 2 la categoria Veteran C iar Ionel Iuga a ocupat locul 5 la aceeaşi categorie. Costin Băjenaru a ocupat locul 4 la Veteran B iar Paul Madoşă s-a clasat pe poziţia a 10-a la Senior. Tudor Băjenaru şi Matei Mârza au fost aproape de podium la categoria Tineret, ocupând locurile 4, respectiv 5.

Proba de fond, împărţită în două categorii
Proba de fond a fost împărţită în două categorii, o tură şi două ture. La categoria o tură s-au impus Eugen Gheorghiţă (Amator) – Veteran C; Ovidiu Danciu (BMC Agroland) – Veteran B; Emanuel Stan (CS Otopeni) – Junior; David Almond Chismorie (Bicheru Cycling) – Tineret; Adi Marcu (CS Otopeni) – Cadet; Adriana Ceauşescu (CSA Steaua) – Elite Feminin; Andreea Ionescu (CS Olimpia) – Juniori Feminin; Denisa Roman (CS Otopeni) – Open Feminin şi Miriam Stan (CS Otopeni) – U23 Feminin. La categoria două ture, pe primul loc s-au clasat Andrei Bidilici (CSA Steaua) – Elite; Roland Schmidt (Pro Racers Satu Mare) – Senior; Viorel Bran (CS Făerag) – Veteran A; Attila Olah (fără club) – Open şi Dan Băbăiţă (CSA Steaua) – Under 23. Tudor Băjenaru s-a clasat pe locul 5 la Tineret – categoria o tură, iar Matei Mârza s-a situat pe locul 8 în aceeaşi ierarhie. Costin Bejenaru a ocupat locul 8 la Veteran B iar Octavian Mârza s-a clasat pe 7 la Veteran C, ambii la categoria o tură. (Ovidiu Mănăstire)

Sursa foto: Helga Landt