Trei trofee şi o finală pierdută la „Cupa României”

11 x 2 fotbal tenis 2Ciprian Marinuţ

Componenţii clubului Comexim R. Lupeni au câştigat trei finale şi au pierdut-o pe a patra la ediţia 2015 a „Cupei României” de fotbal-tenis, desfăşurată în weekend, la Mamaia. Sportivii antrenaţi de Dima Druncea au cucerit medaliile de aur la echipe senioare, echipe mixte U21 şi echipe juniori U16, fiind învinşi în finala de la juniori U18.

Performanţă mai bună, cu o nouă generaţie
Componenţii ai loturilor naţionale de fotbal-tenis ale României, sportivii de la Comexim R. Lupeni au confirmat încă o dată că sunt printre cei mai talentaţi şi valoroşi din ţară. Echipa de senioare formată din Ana Maria Gherghel, Ana Maria Rizescu, Letiţia Bivolaru şi Mariana Lică a câştigat trofeul „Cupei României”, ediţia 2015, după ce a dispus în finală de gruparea Viitorul Alexandria cu scorul de 2-1. Trupa din Valea Jiului s-a impus în probele de simplu şi triplu şi a pierdut meciul de dublu. Istoria s-a repetat, dar cu un scor mai categoric, în proba de echipe mixte U21. La această categorie, echipa Comexim R. Lupeni, formată din Ana Maria Gherghel, Ana Maria Rizescu, Mariana Lică, Răzvan Vornicu, Daniel Popovici şi David Lică, a dispus cu scorul de 3-0 de aceeaşi formaţie Viitorul Alexandria. Al treilea trofeu pentru clubul din Lupeni a fost obţinut de echipa de juniori U16, formată din Darius Pufu, David Lică, Daniel Popovici, Raul Pobirci şi Bogdan Bob. Juniorii mici de la Comexim s-au impus cu 2-1 în finala cu Viitorul Alexandria, după ce au câştigat meciurile de dublu şi triplu şi au fost învinşi în duelul de simplu. În fine, în a patra finală disputată, echipa de juniori U 18, formată din Răzvan Vornicu, Daniel Popovici, Darius Pufu şi David Lică, a fost învinsă cu 0-3, de gruparea Răzvan Cluj-Napoca. „Sunt foarte mulţumit de rezultatele finalei, deoarece la startul competiţiei credeam vom obţine un singur trofeu, la senioare, ca şi anul trecut. Totuşi, jucătoarele şi jucătorii din noile generaţii au demonstrat că au potenţial şi au obţinut medalii importante. Putea fi şi mai bine dacă se desfăşura şi proba de echipe mixte seniori şi dacă nu s-ar fi jucat pe zgură, suprafaţă lentă care pe noi nu ne avantajează”, a afirmat antrenorul Dima Druncea.
La turneul final al „Cupei României” au participat cele mai bune patru echipe din ţară şi toţi componenţii loturilor naţionale ale României care au efectuat un stagiu de pregătire la Mamaia înaintea acestei competiţii. Sportivii de la Comexim R. Lupeni vor reveni acasă în cursul zilei de azi, întrucât ieri ei au participat la ultima zi de pregătire din cantonamentul organizat de Federaţia Română de Fotbal-Tenis.