Trei medalii naţionale pentru judoka de la CNS Cetate Deva

Sportivii de la CNS Cetate Deva au cucerit trei medalii la campionatul naţional de judo Under 12 şi Under 13, desfăşurat la Timişoara. Elevii lui Dan Gârbovan şi Gabriel Vasiliu şi-au adjudecat o medalie de aur, una de argint şi una de bronz, un alt sportiv ocupând locul 5.

Trei victorii pentru titlul naţional
Campionatul naţional de judo Under 12 şi Under 13, care a avut loc la Timişoara, a strâns un număr mare de sportivi de la cluburi din toată ţara. Judoka de la CNS Cetate Deva, pregătiţi de Dan Gârbovan şi Gabriel Vasiliu, au avut comportări foarte bune, urcând de trei ori pe podium. Astfel, la categoria -57 Kilograme Under 13, Raluca Cadar a obţinut titlul de campioană naţională, după ce le-a învins pe Bianca Pleşa (CSŞ Alba Iulia), Briana Pintea (Crişul Oradea) şi Florentina Bărăscu (LPS Constanţa). Tot la Under 13, dar la categoria +57 de kilograme, Flavia Vescan a ocupat locul secund, cucerind medalia de argint. Sportiva deveancă le-a învins pe Adriana Petrescu (Independenţa Calafat) şi Maria Manea (Sparta Târnăveni), fiind învinsă doar în finală de către Daria Ghinescu (CS Târgovişte).

Aproape de podium şi la masculin
La categoria -48 de kilograme Under 12, Melisa Negoiţă s-a clasat pe locul 3, cucerind medalia de bronz. Judoka deveană a învins-o pe Hanna Barti (CSŞ Târgu Secuiesc), dar a pierdut înfruntările cu Iasmina Gyoker (Crişul Oradea) şi Ancuţa Zmeu (CSŞ Alexandria). Aproape de podium a fost şi Bogdan Denşorean, la categoria masculină -66 kilograme la Under 13. Deşi a câştigat primul meci, contra lui Darius Chirilă (Liberty Oradea), deveanul a pierdut apoi împotriva lui Adelin Telegaru (LPS CSU Piteşti) şi meciul decisiv pentru medalia de bronz, în care l-a întâlnit de Cosmin Albuţ (Liberty Oradea). (Ovidiu Mănăstire)