Suspendări record pentru Santos Boz

2-liga-a-v-a-28-noiembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Doi jucători ai ultimei clasate din Liga a V-a au fost suspendaţi drastic de către Comisia de Disciplină din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara, pentru agresiuni asupra arbitrului Leopold Herczeg, la meciul pierdut pe teren propriu cu CS Comunal Ilia. Astfel, Toma Itu va sta nouă etape pe tuşă, iar colegul său, Lucian Ursa, este suspendat până la finalul campionatului, neavând drept de joc timp de 16 etape.

S-au remarcat prin box
În partida din etapa a XIII-a, Santos Boz – CS Comunal Ilia, oaspeţii au făcut legea pe gazon, iar gazdele s-au remarcat prin violenţă. În minutul 44, la scorul de 2-0 în favoarea oaspeţilor, jucătorul gazdelor, Toma Itu, nemulţumit de o decizie a arbitrului Leopold Herczeg, din Băcia, l-a lovit pe acesta cu mingea, fiind eliminat. În partea secundă, colegul lui Itu, Lucian Ursa a făcut un fapt reprobabil, lovindu-l cu pumnii pe centralul întâlnirii, care l-a trimis la cabine. Peste alte trei minute, Santos Boz a rămas în opt jucători, Attila Săutean primind şi el cartonaşul roşu, pentru că a fost avertizat a doua oară în acel meci.

La un pas de neprogramare
Comisia de Disciplină din cadrul AJF Hunedoara nu a avut milă de cei doi fotbalişti agresori, suspendându-i drastic. Astfel, Toma Itu a fost suspendat nouă etape, iar Lucian Ursa 16 etape, ultimul nemaivând drept de joc până la finalul campionatului. Totodată, penalizată deja cu nouă puncte, Santos Boz este la un pas de neprogramarea în campionat pentru neplata baremurilor de arbitraj şi observare. Astfel, echipa lui Cornel Cornean nu va mai fi programată în jocurile Ligii a V-a, începând cu 3 decembrie, adică exact cu o zi înaintea ultimei etape a turului, dacă nu îşi va achita datoriile restante către AJF Hunedoara.

Ploaie de goluri în penultima etapă a turului
În penultima etapă a turului s-a stabilit un nou record de goluri marcate într-o rundă. Astfel, în cele opt partide s-au înscris 60 de goluri, cele mai multe în duelul Cerna Lunca Cernii – Dacia Orăştie, încheiat cu scorul de 5-12. Tot în această etapă s-a consemnat prima victorie din acest sezon a echipei Agrocompany Băcia, care a învins cu 6-0 pe Ponorul Vaţa. Lider a rămas Dacia Orăştie, cu un punct în faţa Măgurei Pui. Azi, în cadrul Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Hunedoara, se va da verdictul în cazul partidei AS Sântămăria Orlea – Măgura Pui, din etapa a XIII-a, întreruptă în minutul 71, după o bătaie generală.