„Stranierii” au adus plus valoare la FC Hunedoara

11 x 2 fc hd amicalCu cei cinci „non-hunedoreni” în lot, FC Hunedoara a câştigat cu 2-1 (0-1) amicalul cu Naţional Sebiş, disputat sâmbătă pe „Stadionul „Michael Klein”. „Alb-albaştrii” au obţinut cel mai bun rezultat din actuala campanie de vară, „stranierii” având o contribuţie majoră, iar nou-venitul Bogdan Bozian a reuşit o „dublă”, la primul său meci pentru gruparea de pe Cerna.
De la 0-1 la 2-1
Naţional Sebiş a demonstrat că este una dintre candidatele la promovare în sezonul ce urmează printr-un joc de bună calitate. Arădenii au început mai bine şi au deschis scorul dintr-o lovitură liberă, menţinându-şi avantajul până la pauză, 0-1. Soarta jocului s-a schimbat în repriza secundă, când a ieşit la rampă noua achiziţie a FC Hunedoara, Bogdan Bozian. Atacantul venit chiar de la Naţional Sebiş şi-a onorat statutul de golgheter al sezonului trecut în Liga a II-a şi a egalat în urma unei lovituri libere perfect executate. Golul egalizator a dat încredere echipei alb-albastre, iar apoi tot Bozian a marcat punctul victoriei, în minutul 85, transformând cu siguranţă un penalti.
Antrenorul Victor Roşca a rulat toţi jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie, pentru că la FC Hunedoara lista titularilor este încă în formare. Gruparea de pe Cerna a început meciul în formula: Ciubotariu – Petresc, Ciumaşu, Mardare, Maghici – Drăgoescu, Sandu Remus, Simionov, Bozian, Şulea – Ursachi. Pe parcursul partidei au mai intrat Raţ, C. Creciunesc, Ciucurescu, Opîrlescu, Boldea, Gheară, Văcaru, Marina, D. Creciunesc, Trăşcan, Crengăniş.
Până la startul oficial al sezonului, programat la finalul lunii august, FC Hunedoara mai are programate alte şase meciuri de verificare. „Alb-albaştrii” vor evolua cu Performanţa Ighiu (Liga a III-a), Şoimul Băiţa (Liga a IV-a), Retezatul Haţeg (Liga a IV-a), Măgura Cisnădie (Liga a III-a) şi o dublă cu Industria Galda (Liga a III-a). (C. Marinuţ)