FlashSport

Sporting Brad, noua campioană la minifotbal a Devei

Cotată cu şansa a treia la începutul play-off-ului, Sporting Brad a răsturnat calculele hârtiei, câştigând titlul de campioană municipală la minifotbal a Devei. Trupa din Brad a învins în finala Ligii A Realsport pe Roşu, scor 4-2, după un meci pe care l-a controlat în totalitate, şi va reprezenta Deva la turneul regional de calificare la campionatul naţional.

O campioană merituoasă
După ce câştigase Cupa României Realsport cu trei zile în urmă, Roşu spera să facă eventul prin adjudecarea titlului de campioană. Însă Sporting Brad a început excelent finala şi a condus la pauză cu 2-0 prin „dubla” lui Mihai Talpaş. În partea secundă, Mihai Leaha a ridicat scorul la 3-0 şi finala părea jucată, dar o „dublă” a lui Andrei Făgărăşanu a reaprins speranţele pentru Roşu. Raul Lintaru a fost cel care „pus cireaşa pe tort”, marcând golul de 4-2, scor cu care s-a încheiat şi partida, consfinţind o victorie meritată a unei echipe înfiinţate doar de un an. Locul 3 în campionat i-a revenit fostei campioane, Pera BMW, care a învins în finala mică pe AS Electroconat, iar Taylor Red&LPG a ocupat locul 5 după victoria cu Şoimul Băiţa. Finala locurilor 7-8 i-a revenit celor de la ABS Decor, care au dispus de Grawe.

City Taxi şi Mixro 15, la turneul final al Cupei României
Ultima etapă a Ligii B nu a produs surprize, titlul fiind deja adjudecat de Pera II. Pe locul secund s-a clasat City Taxi iar ultima poziţie a podiumului le-a revenit celor de la Micro 15. Ultimele două grupări vor reprezenta campionatul Realsport la turneul final al Cupei României, ce va avea loc la Cluj în 7-9 iulie, datorită locurilor 2 şi 3 ocupate în această ediţie a Cupei României Realsport. În schimb, Sporting Brad şi Roşu vor încerca să obţină calificarea la turneul final al campionatului naţional, urmând să evolueze în perioada 30 iunie – 2 iulie, la Drobeta Turnu Severin, în turneul regional de calificare.

Premii pentru echipe, dar şi individuale
Festivitatea de premiere a acestui sezon a avut loc după finala Ligii A Realsport, ea fiind oficiată de viceprimarul Devei, Răzvan Mareş, Primăria şi Consiliul Local Deva fiind parteneri ai acestei competiţii. Pe lângă premierea echipelor cu diplome, medalii, cupe şi echipament sportiv, au fost acordate şi premii individuale. Astfel, cel mai bun jucător a fost desemnat Mihai Talpaş (Sporting Brad) iar colegul său, Mihai Leaha, a câştigat titlul de golgheter a Ligii A, cu 45 de goluri. Ionuţ Florea (Pera BMW) a cucerit titlul de cel mai bun portar, dar şi pe cel de MVP al sezonului, acordat prin tragere la sorţi. Cel mai bun tânăr jucător al campionatului a fost desemnat Andrei Grosu (Ştiinţa) iar Vasile Vişan (City Taxi) a fost cel mai bun marcator al Ligii B Realsport, cu 48 de goluri. Premiile fair-play le-au revenit echipelor Pera BMW (Liga A) şi Templierii (Liga B). Un nou sezon al campionatului municipal de minifotbal Deva, al 12-lea, va începe în luna septembrie a acestui an. (Ovidiu Mănăstire)