Specialiştii Cupei României la futsal

11 x 1 autobergamo cupa sursa foto frfCiprian Marinuţ

Autobergamo Deva este cea mai bună echipă din ţară la capitolul meciurilor eliminatorii pentru al doilea sezon consecutiv, întrucât a câştigat turneul „Final 4” al „Cupei României” la futsal, disputat la Deva. Trupa antrenată de Florin Ignat s-a impus în finală cu scorul de 3-2 în faţa grupării United Galaţi, după ce în semifinale eliminase campioana City’us Tg. Mureş, în urma loviturilor de departajare.  Atmosfera creată de publicul din Deva a fost fantastică, iar prezenţa în tribune a preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu, şi a foştilor internaţionali Miodrag Belodedici şi Jean Vlădoiu a dat greutate trofeului cucerit de deveni.

Au jucat cu sufletul
Storşi de energie după „adevărata finală din semifinale” în care au eliminat campioana City’us Tg. Mureş, jucătorii echipei Autobergamo Deva au avut emoţii în finala reală cu United Galaţi, dar la sfârşit au triumfat pentru că au jucat cu sufletul. „Semifinala de luni cu City’us Târgu Mureş ne-a stors de energie, iar marţi n-am făcut un meci mare. Important e însă că am câştigat şi am păstrat trofeul la Deva”, a afirmat Florin Igant, antrenorul-jucător al formaţiei Autobergamo Deva, pentru site-ul oficial al FRF.
United, care a dispus în semifinale de CSMS Iaşi cu scorul de 7-3 (4-2), a fost mai proaspătă şi mai lucidă în debutul partidei, reuşind deschiderea scorului. Apostol (min. 3) l-a învins pe Molina cu un şut la colţul lung şi i-a pus pe cei de la Autobergamo în situaţia de a alerga după egalare. Devenii au atacat furibund, însă timp de 16 minute, încercările lor ofensive s-au lovit ca de un zid de apărarea bine organizată a gălăţenilor şi de inspiraţia portarului brazilian Wellington. Totuşi, cu un minut înainte de pauză, Obadă a reuşit egalarea, 1-1, după ce a interceptat o minge în terenul propriu, a scăpat singur şi l-a învins pe Wellington cu un şut la vinclu. Cu un moral bun dat de egalare, Autobergamo a preluat conducerea după pauză prin Manya (min. 26), care a marcat un gol frumos, răsplătit cu aplauze la scenă deschisă. Rolurile s-au inversat, iar gălăţenii au profitat de oboseala gazdelor şi au restabilit egalitatea peste doar trei minute, prin fostul jucător al celor de la Autobergamo, Emanuel Moldoveanu. La 2-2, Autobergamo a trecut din nou la sediu, însă portarul Wellington a fost „înger salvator” pentru echipa sa. Eforturile portarului brazilian al lui United au fost trădate de coechipierul său Tudose, care în minutul 36 a provocat momentul psihologic al partidei, întrucât a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Cu un om în plus pe teren, Autobergamo a „desenat” o fază clasică de atac în superioritate, iar mingea a ajuns la Sergiu Tacot (min. 37), care era singur cu poarta goală şi a marcat golul victoriei, scor 3-2.

Al patrulea trofeu, în trei sezoane
Jucătorii şi publicul au declanşat fiesta în Sala Sporturilor din Deva după înmânarea trofeului şi au sărbătorit minute în şir câştigarea turneului „Final 4”. Cu această victorie, Autobergamo a câştigat pentru al doilea an consecutiv „Cupa României” şi are acum în palmares patru trofee în cei trei ani de la înfiinţare, întrucât mai deţine un titlu de campioană a României şi o Supercupă.
AUTOBERGAMO DEVA – UNITED GALAŢI 3-2 (1-1)
Au marcat: Obadă (19), Manya (26), Tacot (37) – Apostol (3), Moldoveanu (29)
Autobergamo: Molina – Pînzaru, C. Matei, Tacot, Ignat. Au mai jucat: Obadă, Cataramă, Manya, Moţ (cpt). Antrenor: Florin Ignat
United: Wellington – Crăciun, Burdujel, Cireş, Laşcu. Au mai jucat: Cojoc (cpt.), Moldoveanu, Apostol, Stoykov, Tudose. Antrenor: David Asandei