Şirineasa a câştigat derbiul seriei a IV-a

ACS Şirineasa se menţine lider autoritar al seriei a IV-a din Liga a III-a după un succes clar, scor 2-0, în faţa echipei CSU Craiova II, cea care ocupa locul secund înaintea etapei. Florin Costea a debutat cu gol în tricoul grupării din Petroşani, ratând şi un penalti.

Costea, gol şi penalti ratate
Cu Florin Costea titular chiar de la primul meci în tricoul Şirinesei, gruparea antrenată de Gabriel Mangalagiu şi Marin Tudorache nu s-a împiedicat de CSU Craiova II, care a demonstrat că locul secund e o „pălărie” prea mare pentru ea. Noua vedetă a trupei din Valea Jiului, Florin Costea, a deschis scorul după doar 15 minute jucate în tricoul noii sale echipe, deşi nu mai evoluase într-un meci oficial de aproape un an de zile. Fostul internaţional putea realiza chiar „dubla” în minutul 60, dar a ratat un penalti. Scorul final a fost stabilit de Mărgărit, în minutul 90. În clasament, ACS Şirineasa ocupă locul 1, cu 22 de puncte, cu opt mai multe decât CSM Şcolar Reşiţa şi CSU Craiova II, bănăţenii având însă un meci mai puţin jucat. (Ovidiu Mănăstire)