SCM Deva dă „reginele” sportului alb

Tenismenele Raluca Ciufrilă şi Maria Orban, legitimate la SCM Deva, au câştigat toate trofeele puse în joc la Campionatul Naţional Individual de iarnă, rezervat jucătoarelor sub 14 ani. Ciufrilă a triumfat în finala de simplu, iar Orban s-a impus la dublu, unde a făcut echipă cu campioana de la simplu.

Trei devence în top opt

Trei dintre cele patru tenismene de la SCM Deva, prezente la startul primului campionat naţional de tenis din 2011, au fost în prim-planul competiţiei de iarnă desfăşurate săptămâna trecută la Bucureşti. Raluca Ciufrilă (favorita nr.1) şi-a confirmat valoarea şi talentul şi a câştigat titlul de campioană naţională în sală, după cinci meciuri victorioase în care a cedat un singur set. Ciufrilă a trecut pe rând de Raluca Şerban (LPS Constanţa, 6-0, 6-4), Iulia Ivaşcu (CSM Târgovişte, 6-7, 6-1, 6-2), Alexandra Turcu (Steaua, 6-3, 6-4) şi Elena Ruse (TC „M. Eliade” Bucureşti, 6-2, 6-1), iar în finală a dispus de Andreea Ghiţescu (Dinamo Bucureşti, 6-4, 6-1). Maria Orban (favorita nr. 3) şi Giulia Naicu (favorita nr. 4) au ajuns până în sferturile de finală (între primele opt), fiind învinse la mare luptă de finalista Andreea Ghiţescu (Dinamo Bucureşti) şi de Elena Ruse (TC „M. Eliade” Bicureşti). Singura jucătoare de la SCM Deva, prezentă pe puternicul tablu de 32 de tenismene al Naţionalelor, care a pierdut în turul întâi, a fost Alexandra Nicoară, care nu se afla pe lista favoritelor. „SCM Deva rămâne cel mai puternic club din România la categoria fete sub 14 ani şi după acest Campionat Naţional de Iarnă. Rezultatele sunt excelente, iar Raluca Ciufrilă şi-a câştigat dreptul de a participa, la finalul lunii, la competiţia internaţională „Les petit AS” care va avea loc în Franţa, la paris. Apoi, dacă va juca bine în continuare şi va avea o poziţie bună în clasamentul internaţional ETA, Raluca ar putea reprezenta România la Winter Cup din Austria şi la Campionatul European individual din 2011”, a spus Lunella Maier, antrenoare la SCM Deva.

Victoria coeziunii la dublu

SCM Deva a cucerit şi al doilea trofeu pus în joc în competiţia feminină, Raluca Ciufrilă şi Maria Orban, favoritele nr. 1, triumfând şi în proba de dublu. Devencele au avut liber în turul I şi au trecut, apoi, uşor, scor 6-1, 6-1 de perechea Emel Abibu (TC Enache Bucureşti) şi Iulia Trucă (AMP Gold Bucureşti) în sferturile de finală. Partidele din semifinale şi finală au fost extrem de dispuitate, iar devencele au triumfat după câte trei seturi şi verdicte obţinute la tie-break. În semifinale, Ciufrilă şi Orban au dispus de perechea Andreea Ghiţescu (Dinamo) şi Alexandra Turcu (Steaua) cu scorul de 1-6, 6-3, 10-7, iar în finală devencele s-au impus în faţa perechii Jaqueline Cristian (TC Enache) şi Giulia Naicu (SCM Deva) cu scorul de 6-4, 5-7, 10-6. „La dublu, a contat enorm faptul că Ciufrilă şi Orban sunt o pereche sudată care are multe meciuri împreună. Victoria a fost parcă mai frumoasă, pentru că a fost obţinută cu mai multe eforturi”, a precizat Lunella Maier.