S-au „înecat“ în ultimul minut

Minerul Lupeni a suferit primul eşec pe teren propriu, fiind învinsă, scor 0-1, de nou-promovata Voinţa Sibiu chiar în ultimul minut de joc, după un meci în care un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil. Perfect aşezaţi în teren de Alexandru Pelici, sibienii au închis toate culoarele spre poarta proprie, profitând şi de faptul că „lupii negri” au jucat lent şi previzibil. Pe final, când meciul părea că se va încheia cu un rezultat alb, la fel ca şi spectacolul din teren, sibienii au aplicat lovitura de graţie. În ultimul minut de joc, atacantul Popa l-a învins pe tânărul Mecea cu un şut bine plasat, 0-1. Minerul îşi complică astfel situaţia în clasament, iar mâine va da piept în Cupa României, cu Universitatea Craiova, pe terenul din Bănie.