Program cu două tăişuri

29 iulie 2009 | Adauga un comentariu

Ciprian Marinuţ

 Oficialii cluburilor Mureşul Deva şi Jiul Petroşani spun că meciurile din primele etape cu echipe nou-promovate nu-i avantajează, ci sunt periculoase, iar cei de la Minerul Lupeni se tem de adversara din prima etapă.

Prefera invers
Mureşul Deva va juca în prima etapă a noului sezon al ligii secunde, seria vest, în deplasare cu CS Otopeni, echipă retrogradată din Liga I, iar apoi, până în etapa a opta le va întâlni pe toate cele patru formaţii nou-promovate. „Poate părea un program avantajos, în sensul că avem adversari slab cotaţi în primele etape, însă eu aş fi preferat să jucăm la început cu pretendentele la promovare şi la final, cu echipele mai slabe. Nou-promovatele sunt periculoase în primele etape, deoarece joacă cu elan şi cu ambiţie, pentru a demonstra că merită să fie în liga secundă. În schimb, dacă am fi jucat cu formaţiile cu pretenţii, exista şansa să le prindem într-un moment în care jocul nu le era prea bine pus la punct şi am fi putut profita”, a spus Gică Barbu, antrenorul grupării devene.

Greul începe din etapa a 5-a
În cazul clubului Jiul, programul competiţional cuprinde meciuri cu FC Bihor şi Liberty în primele două etape şi cu nou-promovatele Fortuna Covaci şi Şimleul Silvaniei în etapele trei şi patru, iar apoi încep meciurile de foc. „Cunoaştem echipele orădene şi va trebui să facem puncte cu ele, iar cu nou-promovatele suntem obligaţi să câştigăm, chiar dacă nu ştim nimic despre potenţialul lor. Apoi, din runda a cincea începe greul, dar sperăm să avem rezultate cât mai bune”, a afirmat George Boboc, directorul sportiv al Jiului. “Avem un program destul de dificil. Meciul din prima etapă cu Arieşul va fi foarte greu, deoarece turdenii au făcut multe transferuri şi au echipă puternică”, a spus preşedintele Minerului Lupeni, Mihai Basarab.

Programul complet al Ligii a II-a, seria a II-a, pentru sezonul 2009/2010

Etapa I
Liberty Oradea – CSM Rm. Vâlcea
Fortuna Covaci – Dacia Mioveni
Şimleul Silvaniei – FC Drobeta
FC Argeş – FCM Târgu Mureş
Minerul Lupeni – Arieşul Turda
CS Otopeni – Mureşul Deva
Gaz Metan Craiova – U. Cluj
FC Baia Mare – UTA
FC Bihor – Jiul Petroşani
 
Etapa a II-a
CSM Rm. Vâlcea – Fortuna Covaci
Dacia Mioveni – Şimleul Silvaniei
FC Drobeta – FC Argeş
FCM Târgu Mureş – CS Otopeni
Arieşul Turda – Gaz Metan Craiova
Mureşul Deva – Minerul Lupeni
U. Cluj – FC Baia Mare
UTA – FC Bihor Oradea
Jiul Petroşani – Liberty Oradea
 
Etapa a III-a
Liberty Oradea – UTA
Fortuna Covaci – Jiul Petroşani
Şimleul Silvaniei – CSM Rm. Vâlcea
Minerul Lupeni – FCM Târgu Mureş
CS Otopeni – FC Argeş
Gaz Metan Craiova – Mureşul Deva
FC Baia Mare – Arieşul Turda
FC Bihor Oradea – U. Cluj
Dacia Mioveni – FC Drobeta
 
Etapa a IV-a
FC Argeş – Minerul Lupeni
CSM Rm. Vâlcea – Dacia Mioveni
FC Drobeta  – CS Otopeni
FCM Tg. Mureş – Gaz Metan Craiova
Arieşul Turda – FC Bihor
Mureşul Deva – FC Baia Mare
U. Cluj – Liberty Oradea
UTA – Fortuna Covaci
Jiul Petroşani – Şimleul Silvaniei
Etapa a V-a
Liberty Oradea – Arieşul Turda
Fortuna Covaci – U. Cluj
Şimleul Silvaniei – UTA
Minerul Lupeni – CS Otopeni
Gaz Metan Craiova – FC Argeş
FC Baia Mare – FCM Tg. Mureş
FC Bihor  – Mureşul Deva
CSM Rm. Vâlcea – FC Drobeta
Dacia Mioveni – Jiul Petroşani
 
Etapa a VI-a
FC Argeş – FC Baia Mare
CS Otopeni – Gaz Metan Craiova
FC Drobeta Turnu Severin – Minerul Lupeni
FCM Târgu Mureş – FC Bihor Oradea
Arieşul Turda – Fortuna Covaci
Mureşul Deva – Liberty Oradea
Universitatea Cluj – Şimleul Silvaniei
UTA – Dacia Mioveni
Jiul Petroşani – CSM Râmnicu Vâlcea
 
Etapa a VII-a
Liberty Oradea – FCM Tg. Mureş
Fortuna Covaci – Mureşul Deva
Şimleul Silvaniei – Arieşul Turda
Gaz Metan Craiova – Minerul Lupeni
FC Baia Mare – CS Otopeni
FC Bihor – FC Argeş
CSM Rm. Vâlcea – UTA
Dacia Mioveni – U. Cluj
Jiul Petroşani – FC Drobeta
 
Etapa a VIII-a
FC Argeş – Liberty Oradea
Minerul Lupeni – FC Baia Mare
CS Otopeni – FC Bihor Oradea
FC Drobeta  – Gaz Metan Craiova
FCM Tg.  Mureş – Fortuna Covaci
Arieşul Turda – Dacia Mioveni
Mureşul Deva – Şimleul Silvaniei
U. Cluj – CSM Rm. Vâlcea
UTA – Jiul Petroşani
Etapa a IX-a
Liberty Oradea – CS Otopeni
Fortuna Covaci – FC Argeş
Şimleul Silvaniei – FCM Tg. Mureş
FC Baia Mare – Gaz Metan Craiova
FC Bihor  – Minerul Lupeni
CSM Rm. Vâlcea – Arieşul Turda
Dacia Mioveni – Mureşul Deva
UTA – FC Drobeta
Jiul Petroşani – U. Cluj
 
Etapa a X-a
FC Argeş – Şimleul Silvaniei
Minerul Lupeni – Liberty Oradea
CS Otopeni – Fortuna Covaci
Gaz Metan Craiova – FC Bihor
FC Drobeta – FC Baia Mare
FCM Tg. Mureş – Dacia Mioveni
Arieşul Turda – Jiul Petroşani
Mureşul Deva – CSM Rm.Vâlcea
U. Cluj – UTA
 
Etapa a XI-a
Liberty Oradea – Gaz Metan Craiova
Fortuna Covaci – Minerul Lupeni
Şimleul Silvaniei – CS Otopeni
FC Bihor  – FC Baia Mare
CSM Rm. Vâlcea – FCM Tg. Mureş
Dacia Mioveni – FC Argeş
U. Cluj – FC Drobeta
UTA – Arieşul Turda
Jiul Petroşani – Mureşul Deva
 
Etapa a XII-a
FC Argeş – CSM Rm. Vâlcea
Minerul Lupeni – Şimleul Silvaniei
CS Otopeni – Dacia Mioveni
Gaz Metan Craiova – Fortuna Covaci
FC Baia Mare – Liberty Oradea
FC Drobeta  – FC Bihor
FCM Tg. Mureş – Jiul Petroşani
Arieşul Turda – U. Cluj
Mureşul Deva – UTA
 
Etapa a XIII-a
Liberty Oradea – FC Bihor
Fortuna Covaci – FC Baia Mare
Şimleul Silvaniei – Gaz Metan Craiova
CSM Rm. Vâlcea – CS Otopeni
Dacia Mioveni – Minerul Lupeni
Arieşul Turda – FC Drobeta
U. Cluj – Mureşul Deva
UTA – FCM Tg. Mureş
Jiul Petroşani – FC Argeş
 
Etapa a XIV-a
Liberty Oradea – FC Drobeta
FC Argeş – UTA
Minerul Lupeni – CSM Rm. Vâlcea
CS Otopeni – Jiul Petroşani
Gaz Metan Craiova – Dacia Mioveni
FC Baia Mare – Şimleul Silvaniei
FC Bihor – Fortuna Covaci
FCM Tg. Mureş – U. Cluj
Mureşul Deva – Arieşul Turda
 
Etapa a XV-a
Fortuna Covaci – Liberty Oradea
Şimleul Silvaniei – FC Bihor
CSM Rm. Vâlcea – Gaz Metan Craiova
Dacia Mioveni – FC Baia Mare
FC Drobeta  – Mureşul Deva
Arieşul Turda – FCM Tg. Mureş
U. Cluj – FC Argeş
UTA – CS Otopeni
Jiul Petroşani – Minerul Lupeni
 
Etapa a XVI-a
Liberty Oradea – Şimleul Silvaniei
Fortuna Covaci – FC Drobeta
FC Argeş – Arieşul Turda
Minerul Lupeni – UTA
CS Otopeni – U. Cluj
Gaz Metan Craiova – Jiul Petroşani
FC Baia Mare – CSM Rm. Vâlcea
FC Bihor  – Dacia Mioveni
FCM Tg. Mureş – Mureşul Deva
 
Etapa a XVII-a
Şimleul Silvaniei – Fortuna Covaci
CSM Rm. Vâlcea – FC Bihor
Dacia Mioveni – Liberty Oradea
FC Drobeta  – FCM Tg. Mureş
Arieşul Turda – CS Otopeni
Mureşul Deva – FC Argeş
U. Cluj – Minerul Lupeni
UTA – Gaz Metan Craiova
Jiul Petroşani – FC Baia Mare

Publicat in: Sport


Scrie un comentariu

Protected by Webpro.ro
Citește articolul precedent:
Primele minerilor, sub semnul întrebării

Directorul general al Companiei Naţionale a Huilei din Petroşani negociază, la Bucureşti, o creştere la preţul pe tona de huilă...

Băut, pe moped

În comuna Baru, conducătorul unui moped, Adrian B., de 42 de ani, din localitate, fără curs de legislaţie şi având...

Suplinitorii necalificaţi vor rămâne pe drumuri

Ministerul Educaţiei a somat inspectoratele şcolare să procedeze la reducerea a aproximativ 20.000 de posturi didactice de predare. În judeţul...

Închide