Stiri

Primul concurs, prima medalie

Atletul Cornel Pitariu (12 ani), de la CSS Hunedoara, a câştigat titlul de campion naţional, chiar la primul concurs oficial la care a participat în viaţa lui de sportiv. Pitariu a obţinut medalia de aur în cadrul Campionatului Naţional de Cros (pe distanţa de 1.200 de metri), care s-a disputat la finalul săptămânii la Reşiţa. „E un sportiv talentat şi cu o voinţă extraordinară. Practică atletismul de un an, iar acum, la primul concurs oficial la care a participat, a câştigat aurul. Sper să fie un semn bun şi să aibă o carieră valoroasă”, a spus antrenoarea sportivului, Marieta Ilcu, fostă campioană mondială.