Piloţii hunedoreni, pe podium la Reşiţa

Piloţii hunedoreni Marius Nopcea şi Voicu Rinder au reuşit clasări pe podium la Memorialul „Werner Hirschvogel”, a patra etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă „Dunlop” 2017, desfăşurată la Reşiţa. Nopcea s-a clasat pe primul loc la grupa H1 iar Rinder pe locul 3 la grupa A2. Cel mai valoros pilot al judeţului, Cornel Gărdean, nu a fost prezent la etapa din Banat.

Parcurs constant pentru Nopcea
În clasamentul open al Memorialului „Werner Hirschvogel”, Marius Nopcea, pe o maşină Honda Civic EG6, s-a clasat pe locul 19, cu timpul de 5 minute, 10 secunde şi 71 de miimi. La grupa H, Nopcea a ocupat locul 15, dar la subdiviziunea H1, pilotul din Silvaşu de Sus s-a clasat pe prima poziţie, depăşindu-i pe Gabriel Stoian şi Daniel Sandu.
Deveanul Voicu Rinder, pe o maşină Renault Clio Sport, a obţinut locul 33 în ierarhia open, cu timpul de 5 minute, 57 de secunde şi 94 de miimi. La grupa A, Rinder s-a situat locul 7, iar la subdiviziunea A2, pilotul devean a prins ultima treaptă a podiumului.

„Nu e normal să investeşti în ceva ce îţi aduce dezamăgire!”
De la etapa desfăşurată la Reşiţa a lipsit Cornel Gărdean, cel mai valoros pilot hunedorean al momentului. Nemulţumit de deciziile luate de organizatori la precedenta etapă, desfăşurată la Rânca, Gărdean a hotărât să participe în acest sezon doar la cursele unde este convins că nu vor fi probleme de organizare. „Nu a fost nici un protest. Pur şi simplu am plecat foarte dezamăgit după cele întâmplate la Rânca, dezamăgire pe care încă o simt. Datorită faptului că sportul acesta îl practicăm independent, fără susţinere din afară, consider că nu este normal să investeşti în ceva care îţi produce dezamăgire. De unde şi hotărârea de a nu participa decât la etape care au confirmat că pot fi organizate la nivel acceptabil. La următoarele curse, care până acum au fost organizate foarte bine şi nu au fost derapaje majore, o să încerc să fiu prezent”, şi-a explicat Cornel Gărdean decizia de a nu participa la Reşiţa. Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă „Dunlop” 2017 va avea loc la Sinaia, în perioada 22-23 iulie. (Ovidiu Mănăstire)

Sursa foto: Teodor Şerban