Performanţa anului pentru judo-ul hunedorean

11 x 1 lidia marin (prima din stanga)Ciprian Marinuţ

Sportiva Lidia Marin (foto), legitimata la SCM Deva şi CSS1 Bucureşti, a cucerit titlul de vicecampioană continentală la categoria -40 kilograme în cadrul Campionatelor Europene de Judo pentru cadeţi, desfăşurate la finalul săptămânii, în Bulgaria. Medalia de argint obţinută de componenta Centrului Naţional de Judo de la Deva a fost cea mai valoroasă a delegaţiei României la această competiţie şi este cea mai importantă de până acum pentru SCM Deva în anul 2015. La Sofia, România a câştigat în total două medalii (una de argint şi una de bronz) şi a ocupat locul 15 în clasamentul pe naţiuni.

Lidera României
Lidia Marin a confirmat şi la Campionatul European rezultatele excelente obţinute la precedentele competiţii internaţionale din acest an şi a reuşit să urce pe podium. Sportiva antrenată de Aurel Bîrcă, Ramona Enache şi Mugurel Ciuşcă a cucerit medalia de argint şi a realizat cea mai valoroasă performanţă a României la competiţia continentală de la Sofia şi cel mai important succes al clubului SCM Deva din acest an. Lidia Marin a câştigat grupa A la categoria -40 kilograme, după ce a avut liber în primul tur şi a câştigat apoi meciul cu Alexandra Polychronidis (Belgia). Clasarea pe primul loc în grupă a propulsat-o pe Lidia direct în semifinale, unde sportiva de la SCM Deva a dispus de Lena Grulich din Germania şi s-a calificat în finală. Din păcate, în ultimul act, Lidia Marin a fost învinsă de Shahana Hajiyeva din Azerbaidjan. Pe locul trei la categoria 40 kilograme s-au clasat Lena Grulich din Germania şi Vasiliki Kourri din Cipru.

Doar două medalii tricolore
În afara titlului de vicecampioană cucerit de Lidia Marin, România a mai reuşit o singură prezenţă pe podium prin Vlad Luncan, care a cucerit medalia de bronz la categoria -50 kilograme. Mihaela Kiss, o altă sportivă a SCM Deva prezentă la competiţia continentală, s-a clasat doar pe locul nouă, la fel ca Andrei Pîrlogă (73 kg) Eduard Şerban (81 kg) şi Paula Gliga (52 kg). Delegaţia tricoloră a fost formată din 20 de sportivi, iar cea mai bună clasare a unui român în afara celor două medalii a fost locul şapte ocupat de Răzvan Ciolan (cat. 73 kg). În clasamentul general pe medalii, Rusia a ocupat prima poziţie a ierarhiei, cu 4 medalii de aur, 4 de argint şi 2 de bronz, urmată de Georgia, 2-3-5 şi Azerbaidjan, 2-0-1, România fiind pe locul 15. La competiţie au participat 469 de sportivi, 259 la masculin şi 210 la feminin, din 41 de ţări.