Perfecţi la organizare, sub obiectiv la performanţe

11-Doru-SaptaCiprian Marinuţ

Federaţia Română de Judo, condusă de deveanul Doru Sapta (foto), s-a achitat cu brio de sarcina organizării Campionatelor Europene de judo pentru juniori care au fost  găzduite, la finalul săptămânii, de Sala Polivalentă „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală. Din păcate, rezultatele sportive au fost sub obiectivul propus, tricolorii cucerind numai două medalii în condiţiile în care planul era de trei prezenţe pe podium.

Două medalii individuale
Campionatele Europene de la Bucureşti au fost organizate exemplar, însă rezultatele tricolorilor au fost un pic sub aşteptări. Astfel, juniorii români au cucerit două medalii, ambele la individual, argint prin Alexandra Pop (48 kg) şi bronz prin Alexandru Constantin Raicu (73 kg), în condiţiile în care obiectivul României, care a participat cu 20 de sportivi, era cucerirea a trei medalii. La echipe, România a ocupat locul şapte în întrecerea feminină şi a părăsit competiţia în primul tur la masculin. La fete, în primul tur, România a învins Ucraina, dar a pierdut în sferturile de finală în faţa Germaniei. În recalificări, tricolorele au cedat în faţa Marii Britanii. Croaţia şi-a adjudecat aurul, argintul a revenit Franţei, în timp ce medaliile de bronz au fost câştigate de Rusia şi Italia. La masculin, România a fost învinsă în primul tur de Rusia. Aurul a revenit Georgiei, victorioasă în finala cu Ucraina. Franţa şi Germania au luat medaliile de bronz. În total, la Campionatul European de Judo de la Bucureşti au participat 409 sportivi din 40 de ţări, 241 la masculin şi 168 la feminin.