„Patimi“ în Vinerea Mare! CNS Cetate Deva a ieşit din lupta promovării

Într-un meci decisiv pentru lupta la promovare în Liga a II-a, gruparea din reşedinţa judeţului a fost învinsă clar de Ripensia Timişoara, în Vinerea Mare, scor 1-4, compromiţându-şi în mare măsură şansele la locul 1. Devenii au plătit tribut lipsei fundaşilor centrali, Nogo şi Agache, dar au fost extrem de apatici şi în atac, unde în afara golului marcat nu şi-au prea creat alte şanse mari de a înscrie.

S-au mulţumit cu puţin
Cu un cuplu de fundaşi centrali inedit, Robert Cristian – Cătălin Ionică, devenii au dat primele semne de slăbiciune încă din startul partidei şi după o primă şansă a lui Nanu, venită în minutul 3, experimentatul jucător de bandă stângă al gazdelor nu a iertat şapte minute mai târziu. Mijlocaşul Ripensiei a primit o pasă excelentă de la Matiş, care s-a infiltrat pe dreapta, şi l-a executat pe Bodea cu un şut din careu. Trupa lui Viorel Tănase a replicat însă rapid şi a egalat nouă minute mai târziu, când Tecsi a reluat cu capul în plasă, din careul mic, o centrare de pe stânga a lui Cornea. Din păcate, în loc ca golul egalării să le dea aripi, devenii au preferat un joc la aşteptare, fără să forţeze, iar această strategie s-a întors împotriva lor, cu efect de bumerang. Astfel, cu trei minute înainte de pauză, gazdele au intrat din nou în avantaj, Mediop, servit excelent de Zaluschi, şutând frumos la colţul lung din apropierea careului mic.

Matiş şi Mediop au făcut ravagii în apărarea deveană
Avantajul minim avut pe tabelă la jumătatea partidei i-a convenit de minune Ripensiei, cunoscută ca o echipă de contraatac, iar roş-galbenii lui Remus Steop şi-au folosit această armă din plin în partea secundă. Profitând de spaţiile lăsate de deveni, care s-au aruncat în atac, timişorenii au închis meciul în minutul 63, Dumiter punctând de la şapte metri după o nouă pasă a lui Matiş. Acelaşi Matiş i-a pasat în minutul 80 ideal şi lui Mediop, care după o preluare pe piept a realizat „dubla”, cu un şut de la şase metri. Dezastrul putea lua proporţii, dar Nanu a trimis milimetric pe lângă bară iar devenii au ieşit cu capetele plecate din lupta pentru promovare. Chiar dacă şanse teoretice mai există, e greu de crezut că o echipă care nu a mişcat în front în trei din cele patru deplasări ale returului mai poate spera la prima poziţie a clasamentului.

RIPENSIA TIMIŞOARA 4 (2)
Gakos – A. Popa (cpt.), Ştoi, Vlădia, C. Toma – Semeniuc (47 Dumiter), Mânecan (88 Hecsko), Zaluschi, Nanu – Matiş (85 Popescu), Mediop (89 Grunţă). Antrenor: Remus Steop
CNS CETATE DEVA 1 (1)
Bodea – Petresc, Ionică (83 Boldea), R. Cristian, Cornea – Vaştag, N’Doye (cpt.) – Bloj (89 Lupu), Făgărăşanu, Stoenac (50 Szekely) – Tecsi. Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Marius Omuţ – Rareş Lakatos, Bogdan Gireadă (toţi din Oradea)
Au marcat: Nanu (10), Mediop (42, 80), Dumiter (63) – Tecsi (19)
Stadion: „Ciarda Roşie”, spectatori 100

(Ovidiu Mănăstire)  Sursa foto: sporttim.ro

2 comentarii la „„Patimi“ în Vinerea Mare! CNS Cetate Deva a ieşit din lupta promovării

• Echipa mare CNS::)) Poate se face publica si suma cheltuita de cand s-a schimbat conducerea. Nu de alta dar sa facem o comparatie cu anul trecut. Doi ani de ,,C„!!! Platitorii de taxe ai municipiului Deva poate vor sa vada unde se duc banii dansilor!!!

• L ați schimbat pe Marius Sârbu.v ați bătut joc de echipa.promovarea s a pierdut in tur dar si in acest retur.sa antrenezi pt promovare este munca nu internet.la anul speram sa promoveze,sau anii viitori.profesionalismul lasă de dorit la Deva.sper sa nu vindeți cele 6 meciuri rămase lasilor.trebuie construit un stadion mare aici la Deva.cu o tribuna cum sa promovezi?te bat satele si comunele din Ardeal…e o Rușine papagalistica.