Naţionala de futsal în play-off-ul de calificare la Euro 2018

Ovidiu Mănăstire

Echipa naţională de futsal a României s-a clasat pe locul 2 în grupa preliminară de la Călăraşi şi a obţinut accesul în play-off-ul de baraj pentru calificarea la Campionatul European din 2018. Trupa lui Robert Lupu a depăşit Finlanda la golaveraj, după ce a remizat contra nordicilor, a învins pe Letonia şi a cedat în faţa Portugaliei.

Florin Matei, omul decisiv al tricolorilor
După remiza dramatică obţinută în faţa Finlandei, tricolorii, cu şase jucători de la Autobergamo Deva în lot, nu au avut un meci facil în faţa Letoniei. România a deschis scorul în minutul 19, după o super reuşită a lui Florin Matei, şut din unghi sub bară, şi l-a majorat prin Laszlo Szocs, în minutul 25. Letonii au pus presiune şi au redus din diferenţă prin Jerofejevs (38), dar acelaşi Florin Matei a adus liniştea, peste 30 de secunde, trupa antrenată de Robert Lupu învingând cu 3-1.

Prea mici în faţa Portugaliei
Cum Finlanda a cedat cu 1-5 în faţa Portugaliei şi a învins cu 4-3 Letonia, România trebuia să nu piardă la mai mult de patru goluri în faţa lusitanilor pentru a fi siguri de calificarea la baraj. În acelaşi timp, o victorie a tricolorilor i-ar fi trimis direct la turneul final din Slovenia. Valoarea trupei lui Ricardinho a fost însă mult peste a României şi lusitanii s-au impus cu 4-0, prin reuşitele lui Bruno Coelho (1, 5), Joaquim Marcio (15) şi Joao Matos (40). Rezultatul a dus Portugalia la turneul final al Campionatului European din 2018 iar România va juca o „dublă” de baraj în luna septembrie, adversarul urmând să-i fie cunoscut în luna iulie.