N-a fost chiar forfait! Autobergamo a avut „viaţă grea” cu CSMS Poli Iaşi

Ovidiu Mănăstire

Autobergamo Deva a obţinut o victorie, scor 3-0, în ultimul meci de pe teren propriu din sezonul regulat, jucat în faţa echipei CSMS Poli Iaşi. Chiar dacă rezultatul ar putea indica un succes clar, devenii au primit o replică puternică din partea moldovenilor, care şi-au „vândut pielea” foarte scump.

Au marcat o dată şi au luat la ţintă bările
Cu tot ce are mai bun la dispoziţie în lot, inclusiv ultimul venit, Cesar Ribeiro, trupa deveană a dat peste un adversar foarte bine organizat, care s-a apărat excelent în prima repriză. Practic, alb-vişiniii nu au avut nici o ocazie clară până în minutul 16, când au deschis scorul. Ignat l-a găsit excelent în careu pe Pânzaru şi acesta a marcat simplu, cu un şut plasat. A urmat apoi un concurs de lovit bările, început de ieşeanul Pisică şi continuat de Cristi Matei şi Pânzaru, ultimul şutând violent în transversală, toate în decurs de un minut, dar la pauză s-a intrat cu un avantaj minim al gazdelor.

Cadou pentru căpitan
În partea secundă s-a jucat după acelaşi scenariu, dar Grigoraş a făcut minuni în poarta oaspeţilor, aceştia încercând să lovească pe contre. Devenilor le-a trecut „glonţul pe la ureche” în minutul 33, când Ignat a pierdut o minge în faţa lui Despan, acesta a rămas singur cu Iancu, dar portarul naţionalei a respins şutul decarului oaspete iar Şchiopu a reluat puţin pe lângă poartă. Liniştea a venit abia în minutul 35, după ce Paulo Ferreira a mărit diferenţa cu un şut la colţul lung în urma unei pase a lui Nuno Coco. Oaspeţii au încercat jocul fără portar, nemaiavând nimic de pierdut, dar cei care au marcat au fost tot gazdele, prin Florin Matei, acesta finalizând din faţa porţii o pasă a lui Obadă. O victorie muncită, venită mai greu decât se preconiza, dar un cadou frumos pentru sărbătoritul zilei, căpitanul Cristi Matei, care duminică a schimbat prefixul, împlinind 30 de ani. Alb-vişiniii au revenit pe primul loc al clasamentului, unde vor rămâne doar dacă United Galaţi nu va învinge în derbiul de pe teren propriu cu Informatica Timişoara, ce se va juca azi.