„Măcel” pe parchet! Autobergamo „a măturat pe jos” cu Muncitorul Reşiţa!

La ultima reprezentaţie din acest an în faţa suporterilor, Autobergamo Deva a învins cu incredibilul scor de 25-3 pe Muncitorul Reşiţa, stabilind totodată două recorduri. Alb-vişiniii au reuşit cea mai categorică victorie din acest sezon al Ligii I de futsal, depăşind succesul cu 24-3 obţinut de Futsal Klub Odorheiu Secuiesc în faţa aceleiaşi trupe reşiţene, şi au marcat cele mai multe goluri într-un meci de la înfiinţarea echipei.

Şapte goluri în şapte minute
Dezechilibrul Ligii I de futsal din acest sezon s-a văzut în multe partide, când s-au înregistrat scoruri incredibile pe tabelele de marcaj, diferenţa de valoare dintre echipele care luptă pentru titlu şi cele din coada ierarhiei fiind uriaşă. Şi în duelul dintre campioana en-titre a României şi Muncitorul Reşiţa s-a pus doar problema diferenţei de scor în favoarea devenilor dar probabil nimeni nu-şi închipuia rezultatul final. Până în minutul 8, gazdele punctaseră deja de trei ori, prin Csoma, Obadă şi Paulo Ferreira. Din acel moment şi până în minutul 15, trupa lui Florin Ignat, care în acest meci nu a jucat, fiind suspendat, a marcat o dată pe minut, prin Cristi Matei, Csoma, Florin Matei, Kovacs de două ori şi din nou Paulo Ferreira, ducând scorul la 10-0. Rezultatul pauzei a fost 11-0, tânărul Mihnea Toader marcând în ultimul minut al primei părţi.

S-a marcat ca în curtea şcolii
În partea secundă, gazdele s-au dezmorţit mai greu, dar tot au reuşit trei goluri în primele opt minute, înscrise de Stoica, Tacot şi Paulo Ferreira. Oaspeţii au avut şi ei o răbufnire de orgoliu, marcând prin antrenorul-jucător Casian Doană, dar imediat, devenii au replicat cu alte trei goluri reuşite de Florin Matei, Csoma şi Obadă. Internaţionalul moldovean a recidivat peste trei minute iar tânărul Grosu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor pentru prima dată, dar Muncitorul a profitat de o uşoară relaxare şi, în decurs de un minut, a înscris de două ori prin acelaşi jucător, Dorel Zamfir. În ultimele două minute s-a jucat ca în curtea şcolii, Autobergamo înscriind de alte şase ori, practic un gol la 20 de secunde, iar reuşitele le-au aparţinut lui Toader (2), Grosu (2), Obadă şi Tacot. Un rezultat ce nu lasă loc de comentarii, dar care dovedeşte cât de mult a scăzut în valoare Liga I de futsal. Ca un exemplu, acum trei sezoane un meci Muncitorul – Autobergamo s-a încheiat cu victoria devenilor, obţinută dramatic, în ultimele secunde.
AUTOBERGAMO 25 (11)
Toniţa – Paulo Ferreira, C. Matei (cpt.), F. Matei, Csoma. Au mai jucat: Savu – Stoica, Obadă, Tacot, Grosu, Toader, Kovacs. Antrenor: Florin Ignat
MUNCITORUL REŞIŢA 3 (0)
Carabin – Doană (cpt.), Budai, Avramovici, Zamfir. Au mai jucat: Păvan, Sporea, Chelu. Antrenor: Casian Doană
Arbitrii: Florin Anca (Deva) – Virgil Luca (Timişoara)
Au marcat: Csoma (3,9, 30), Obadă (5,12,32,35,39), Paulo Ferreira (8,15,28), C. Matei (8), F. Matei (10,29), Kovacs (11,14), Toader (30,38,40), Stoica (23), Tacot (24,39), Grosu (36,40,40) – Doană (28), Zamfir (38, 38)