Liderul Ligii a V-a, învins în premieră în acest sezon

Măgura Pui, gruparea ce avea un parcurs perfect în acest sezon al Ligii a V-a şi conduce ierarhia, a suferit primul eşec al sezonului, cedând la limită pe terenul Zarandului Crişcior. Clasamentul „s-a strâns” la vârf, primele patru clasate fiind la egalitate de puncte.

Doar două echipe au mai rămas neînvinse
Cu un parcurs perfect în primele trei runde, în care marcase 16 goluri şi primise doar unul, Măgura Pui a simţit în premieră în acest sezon gustul eşecului. Zarandul Crişcior a fost prima echipă ce „a răpus” principala candidată la primul loc, trupa din nordul judeţului învingând cu 1-0, prin reuşita semnată de Mihai Raţ, şi a egalat liderul la puncte. Unirea General Berthelot a rămas, alături de AS Sântămăria Orlea, singura echipa cu punctaj maxim, ambele având însă câte un meci mai puţin jucat. Trupa antrenată de Emanuel Băiconi a învins dramatic pe Victoria Dobra, scor 3-2, cu un gol marcat în prelungiri de Iacoboni. CS Ghelari şi-a revenit după eşecul din runda precedentă, recuperându-şi punctele pe terenul celor de la CS Comunal Ilia, în faţa cărora s-a impus cu 3-2.

Remiză în derbiul „moţilor”
Scorul etapei l-a realizat Foresta Lunca, echipă care a marcat de nouă ori în poarta celor de la Santos Boz, „lanterna roşie” a clasamentului. În schimb, derbiul zonal dintre Ponorul Vaţa şi Metalul Crişcior s-a încheiat la egalitate, gazdele înscriind golul egalizator cu un minut înaintea finalului. Agrocompany Băcia vrea să demonstreze că nu mai este echipa din sezonul trecut şi a obţinut a doua victorie în trei partide jucate, 3-2 cu Sargeţia Bretea Română.