Inter Petrila e noua campioană a judeţului Hunedoara

Gruparea de pe Jiul de Est a câştigat matematic Liga a IV-a Hunedoara cu două etape înainte de finalul sezonului şi va reprezenta judeţul la barajul de promovare în eşalonul trei. Inter a învins în deplasare pe Metalul Crişcior, profitând de înfrângerea campioanei Hercules Lupeni la Crăciuneşti, în faţa Şoimului Băiţa, într-un meci întrerupt în minutul 42.

Kalai, omul meciului care a adus titlul
Succesul liderului la Brad a fost unul fără drept de apel, scor 11-2, iar un jucător a ieşit în evidenţă în această partidă. Acesta a fost veteranul de 37 de ani al trupei din Petrila, Iosif Kalai, care a marcat cinci goluri. Cu aceste reuşite, Kalai a ajuns la cota 18 în acest sezon, revenind pe prima poziţie în clasamentul golgheterilor, în faţa jucătorului Victoriei Călan, Răzvan Stănculea, care a marcat 15 goluri. Inter are opt puncte avans în faţa campioanei en-titre Hercules Lupeni, ocupanta locului 2, cu două etape înainte de final şi nu mai poate fi ajunsă în acest final de sezon.

Meci cu scandal la Crăciuneşti
Trupa lui Dan Voicu a avut parte de un meci „cu scântei” la Crăciuneşti, în faţa Şoimului Băiţa, partida întrerupându-se în minutul 42, la scorul de 2-0 pentru gazde. În acel moment, Ciorîia a fost eliminat, primind două cartonaşe galbene în decurs de un minut deşi se afla pe banca de rezerve iar gruparea din Lupeni s-a retras din teren, nedorind să mai continue meciul. În minutul 13 al partidei de la Crăciuneşti, Chelariu (Şoimul) şi Harangozo (Hercules) fuseseră la rândul lor eliminaţi. Pentru Hercules este a doua partidă consecutivă pe care o încheie înainte de finalul timpului regulamentar, după cea cu Victoria Călan, iar conform regulamentului, duelul de la Crăciuneşti va fi omologat cu 3-0 pentru gazde. (Ovidiu Mănăstire)