Inter Petrila a pierdut prima manşă a barajului de promovare

Campioana Ligii a IV-a Hunedoara, Inter Petrila, a cedat pe teren propriu, scor 1-2, în faţa grupării campioane a judeţului Timiş, ACS Ghiroda, în partida tur a barajului de promovare în Liga a III-a, păstrând şanse reduse de a urca în eşalonul superior. Deşi nu au făcut un meci slab, ratând câteva ocazii bune, elevii lui Aurel Moldovan au dat peste o echipă pragmatică plus un portar în zi mare.

Finalul reprizei, unul nefast pentru gazde
Începută cu un gol anulat lui Kalai, pentru offside, şi o ocazie mare ratată de Baranyi, scăpat singur, duelul de pe stadionul „Parângul Lonea” a fost unul peste nivelul eşalonului judeţean. Ambele grupări nu au refuzat jocul şi astfel au apărut şi ocaziile. În minutul 25, Inter a trecut pe lângă gol, la o dublă ocazie, după ce Kalai a executat bine o lovitură liberă, portarul Dubou a respins iar Dolha a reluat din nou spre poartă, dar acelaşi goalkeeper al oaspeţilor a salvat din nou. Oaspeţii au lovit chiar înaintea pauzei, când golgheterul Baranyi l-a învins pe Haring cu un şut la colţul lung de la 18 metri. Din păcate, în finalul primei reprize gazdele l-au pierdut pe Androne, care s-a accidentat grav, fiind transportat la spital.

Un autogol de poveste îi ţine în cărţile promovării
Meciul se putea relansa în debutul reprizei secunde, când gazdele au ratat o mare şansă de a egala, Bogdan Matei reluând cu capul în bară mingea centrată de pe dreapta de Drăgoescu. În schimb, peste cinci minute oaspeţii au lovit din nou, Pătraşcu mărind avantajul Ghirodei cu un gol din lovitură liberă. Gazdele nu au renunţat la luptă chiar la acest scor şi după alte câteva ocazii, eforturile le-au fost răsplătite. La ultima fază a meciului, jucătorul Ghirodei, Mancaş, în tentativa de a respinge din faţa lui Dolha, a trimis în vinclul propriei porţi, dând o mică speranţă Petrilei pentru meciul retur.

INTER PETRILA 1 (0)
Haring – Horvath, Agapi, Câmpeanu (cpt.), Androne (46 Perşe) – Drăgoescu, Mareş, Matei (83 Tăian), Kalai, Bocu – Dolha. Antrenor: Aurel Moldovan
ACS GHIRODA 2 (1)
Dubou – Firuţ (75 Filimon), Gavriluţă, Ştefanovici, Damian – Mancaş, Gaidoş, Naidin, Budur – Pătraşcu (cpt., 67 Centea), Baranyi (75 Dochiţa). Antrenor: Vlad Bura
Arbitrii: Cătălin Buşi – Marius Badea (ambii din Rm. Vâlcea), Iulian Szekely (Cluj)
Au marcat: Mancaş (90+3) – Baranyi (41), Pătraşcu (53)
Stadion: „Parângul Lonea”, spectatori 1000