Inter Petrila a fost eliminată din Cupa României

Campioana judeţului Hunedoara în sezonul trecut, când a realizat eventul, a fost eliminată din primul tur al Cupei României, faza naţională. Trupa antrenată de Adrian Câmpean a fost învinsă de Voinţa Lupac, scor 2-3, toate golurile partidei marcându-se în repriza secundă.

Luptă pe căldură
Aflate la primul meci oficial al acestui sezon, Voinţa Lupac şi Inter Petrila s-au luptat pentru calificarea în turul secund al Cupei României pe o căldură sufocantă, fapt ce a pus amprenta pe calitatea jocului. După o primă repriză fără goluri, Inter Petrila a deschis scorul prin noua achiziţie, Marian Filip. Gazdele au revenit însă şi au punctat de trei ori consecutiv, tranşând soarta calificării chiar dacă, în final, trupa din Valea Jiului a redus din diferenţă, printr-un autogol al adversarilor.

„Rezultatele vor apărea în curând!”
Aflat la debutul oficial ca antrenor principal, Adrian Câmpean, a considerat că după aspectul jocului, înfrângerea echipei sale este nemeritată. „După felul cum s-a jucat, apreciez că înfrângerea este nemeritată. Am ratat câteva ocazii clare de gol, pe când ei au marcat. La final, contează însă rezultatul. Le doresc multă baftă în continuare”, a declarat noul antrenor principal al Petrilei. Câmpean este convins însă că echipa sa se află pe drumul cel bun iar rezultatele vor apărea în scurt timp. „Mi-aş fi dorit să debutez cu o victorie în funcţia de antrenor principal. Dar noi venim după o perioadă mai grea, de acumulări fizice. Sunt convins că pe viitor rezultatele pe care le aşteptăm vor veni”, a mai spus antrenorul campioanei judeţului. În duelul de la Lupac, Inter Petrila i-a folosit pe Şanta – Tăian (Câmpean), Agapi, Torkoş, Matei – Kalai, Bocu (Duma) – Perşe, Keszeg, Filip – Zavracu (Dolha). (Ovidiu Mănăstire)