Început nefast de retur pentru CNS Cetate! Nervi şi tensiune la Galda!

CNS Cetate Deva a început partea a doua a campionatului cu un eşec, fiind învinsă în deplasare, scor 0-1, de Industria Galda de Jos, şi s-a depărtat la opt puncte de prima poziţie. A fost un meci de poveste, alb-albaştrii jucând mai bine de 70 de minute cu doi oameni mai puţin pe teren, după ce Boldea şi Raţ au fost eliminaţi.

Sancţiune dictată la vederea sângelui
Cu gânduri clare de promovare şi dorind să profite de eşecurile Reşiţei şi Ripensiei, devenii au primit o lovitură în debutul întâlnirii de la Galda de Jos. La un duel pentru minge, Mario Boldea l-a lovit accidental în în figură pe Romică David şi a fost eliminat, deşi, iniţial, arbitrul Răzvan Lădar îi arătase doar cartonaşul galben. S-a răzgândit şi a schimbat culoarea cartonaşului abia după ce l-a văzut pe atacantul gazdelor că sângera.

Aniversare de coşmar pentru Raţ
Peste alte 13 minute, trupa lui Viorel Tănase a suferit al doilea şoc. La un duel în careul devean între portarul Andrei Raţ şi jucătorul gazdelor, Haiduc, cel din urmă a căzut iar centralul a arătat punctul cu var şi eliminare directă pentru goalkeeperul lui CNS Cetate, care, ironia sorţii, în ziua meciului a împlinit 24 de ani. Au urmat proteste energice ale oaspeţilor, aceştia contestând în primul rând dubla sancţiune, penalti şi eliminare, care contravine ultimelor modificări ale regulamentului. Acesta precizează că nu se mai acordă două sancţiuni în aceeaşi fază, iar cum devenii au fost penalizaţi cu lovitură de pedeapsă, eliminarea lui Raţ nu s-ar mai fi impus. Meciul s-a reluat după cinci minute iar Cernea l-a învins din penalti pe Bodea, intrat în poartă după ce l-a înlocuit pe Făgărăşanu.

Ghinionul şi Ştef au menţinut victoria gazdelor
Cu doi oameni mai puţin, devenii au încercat imposibilul şi au dorit să revină în joc, dar s-au lovit de ghinion şi de portarul Ştef. Acesta a salvat două mingi foarte periculoase, în minutul 55 la lovitura de cap a lui Tecsi şi în minutul 58, la lovitura liberă executată excelent de Robert Cristian. De altfel, oaspeţii au dominat începutul părţii secunde, Stoenac ratând şi el o mare ocazie, în minutul 48, şut pe lângă poartă de la şase metri. Din păcate, în ciuda unui efort extraordinar, CNS Cetate Deva a încheiat învinsă duelul de la Galda iar jocul admirabil în nouă oameni nu îi ţine de cald. Naţional Sebiş, liderul seriei, a învins şi s-a depărtat la opt puncte de deveni, a căror misiune de a promova devine tot mai dificilă.

INDUSTRIA GALDA DE JOS 1 (1)
Ştef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – Lupşan – Goronea, Costea (56 Weiner), Cernea (cpt., 82 Rodean), Baghiu (90+1 A. Man) – R. David (68 Mureşan). Antrenor: Paul Ciucă
CNS CETATE DEVA 0
Raţ – Petresc (77 Vaştag), Nogo, Agache, Cornea – Boldea, R. Cristian – Blănaru (29 Bloj), Stoenac (72 Szekely), Făgărăşanu (21 Bodea) – Tecsi (cpt.). Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Răzvan Lădar (Oradea) – Adrian Epure (Orlat), Claudiu Şchiopeţ (Braşov)
A marcat: Cernea (22 – penalti)
Cartonaşe roşii: Boldea (5), Raţ (18)
Stadion: Galda de Jos, spectatori 400 (Ovidiu Mănăstire) (Sursa foto: Ziarul Unirea)

2 comentarii la „Început nefast de retur pentru CNS Cetate! Nervi şi tensiune la Galda!