Hunedorenii, campionii eficienţei la „Cupa Prietenia”

11 x 1 cupa prietenia 2Ciprian Marinuţ

Echipa Comisiei Judeţene a Arbitrilor (CJA) din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara s-a remarcat prin poftă de gol la ediţia a XIV-a a „Cupei Prietenia”, competiţie rezervată arbitrilor şi observatorilor de fotbal, desfăşurată la Râmnicu Vâlcea, la finalul săptămânii. Hunedorenii au ajuns doar până în sferturile de finală, însă au realizat scorul competiţiei şi au dat golgheterul turneului. Trofeul pus în joc a fost câştigat de echipa CJA Satu Mare, care s-a dovedit cea mai puternică dintre cele 12 formaţii participante.

Au realizat scorul competiţiei
Echipa CJA Hunedoara a început perfect turneul găzduit de Sala Sporturilor „Traian”, din Rm. Vâlcea. Hunedorenii au câştigat cu un scor rar întâlnit şi la handbal, 25-2, primul meci din faza grupelor cu formaţia similară a judeţului Sibiu. Partida a adus şi 16 goluri în contul arbitrului devean Edy Kovacs, astfel că acesta a devenit favorit la obţinerea titlului de golgheter al competiţiei. În următoarea partidă din grupă, hunedorenii au fost învinşi cu 7-4 (la pauză 3-3) de echipa CJA Vâlcea, iar Edy Kovacs a înscris alte trei goluri pentru formaţia sa. Calificaţi de pe locul doi al grupei în sferturile de finală, hunedorenii au întâlnit formaţia CJA Satu Mare, deţinătoarea titlului ediţiei 2013 şi cea care avea să se impună şi acum în 2014. Hunedorenii au fost învinşi cu 7-3, fiind eliminaţi, în condiţiile în care echipa adversă a avut o medie de vârstă mult mai scăzută şi mai mulţi jucători în activitate în componenţa lotului. În aceste condiţii, hunedorenii rămân doar cu mândria de a fi realizat scorul campionatului şi cu titlul de golgheter al turneului, cucerit de Edy Kovacs cu 20 de goluri marcate. Din formaţia CJA Hunedoara au făcut parte observatorii Adrian Radu, Sorin Ciotlăuş şi Alin Cârstoiu şi arbitrii Edy Kovacs, Marius Alexoi, Petru Voica, Răzvan Stănculea şi Irinel Faur. „Noi am avut cea mai ridicată medie de vârstă dintre toate echipele, dar ne-am menţinut între primele opt echipe ale ţării, la fel ca şi la ediţiile precedente la care am participat”, a spus Adrian Radu, „veteranul” formaţiei CJA Hunedoara.

Se schimbă regulamentul
În finala competiţiei s-au întâlnit echipele CJA Ilfov şi CJA Satu Mare. Ilfovenii au fost la doar şapte minute de titlu, conducând cu 1-0 până în minutul 33. Totuşi, plusul de experienţă al sătmărenilor – care au avut în teren mai mulţi jucători de la Olimpia (Liga 2), dar care sunt şi arbitri – a făcut diferenţa şi CJA Satu Mare s-a impus cu 2-1. În finala mică, CJA Teleorman a învins cu 8-6 pe CJA Piteşti 1. Situaţia echipei din Satu Mare a stârnit nemulţumiri în rândul participanţilor, astfel că pe viitor se va reface regulamentul şi se va specifica în mod expres să participe doar arbitri care nu sunt şi jucători activi într-unul din primele trei eşaloane ale fotbalului românesc.
Cupa Prieteniei la fotbal în sală s-a desfăşurat în Sala Sporturilor „Traian“ din Râmnicu Vâlcea în perioada 12-14 decembrie. La turneu au participat echipe din judeţele Argeş, Mehedinţi, Gorj, Ialomiţa, Bucureşti, Teleorman, Buzău, Satu Mare, Vâlcea, Hunedoara, Sibiu şi Ilfov.

One thought on “Hunedorenii, campionii eficienţei la „Cupa Prietenia”

• Oare Irinel Faur in ce liga arbitreaza ca nu am auzit de el…? E new entry?… Sau nu a avut cine cara bagajele?