Hunedorenii au dominat Memorialul „Aurel Vlaicu” la aeromodelism

A 39-a ediţie a Memorialului „Aurel Vlaicu” a fost una de succes pentru aeromodeliştii din judeţ, reprezentând cluburile Armata Aurul Brad, Palatul Copiilor Deva, Clubul Copiilor Hunedoara şi Centrul de Plasament Brad. Aceştia au urcat pe podium la aproape toate categoriile de concurs, cucerind 18 medalii.

Peste 100 de concurenţi
Competiţia s-a desfăşurat la Simeria, fiind organizată de Palatul Copiilor Deva şi CS Armata Aurul Brad, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Hunedoara, Inspectoratul Şcolar Judeţean Hunedoara, Primăria municipiului Brad şi ATTE- ONG Brad. Concursul a avut opt probe, participând 101 concurenţi care au reprezentat 20 de echipaje din 18 judeţe.

Trei medalii de aur pentru Denis Grigorescu
La planor F2 s-a impus Denis Grigorescu (Aurul Brad), urmat de Robert Nicu şi Luca Fition (ambii din Piteşti). Denis Grigorescu a urcat pe prima poziţie şi la planor F1, fiind urmat de Ionuţ Ciumacenco (Buzău) şi Teodor Ionică (Buzău). În proba de motoplanor RC- Termic, locul 1 a fost adjudecat de Alexandru Pârva (Aurul Brad), urmat de Vlad Nichifor (Brăila) şi David Iohan (CC Hunedoara). În schimb, în proba de motoplanor RC – electric, podiumul a fost în întregime hunedorean, pe primul loc urcând Denis Grigorescu (Aurul Brad), pe poziţia a doua s-a clasat Cristian Budiul (CC Hunedoara) iar locul 3 i-a revenit lui David Iohan (CC Hunedoara). Tamara Kiss (Cristuru Secuiesc) s-a impus la planor A2, fiind urmată de Daniel Făcăleţ (CP Brad) şi Denis Grigorescu (Aurul Brad).

Pe podium şi la individual şi pe echipe
În proba de rachetă cu paraşută S3A pe prima treaptă a podiumului a urcat Ionuţ Daragiu (Petreşti), urmat de Mihai Pădurean (CP Brad) şi Cristina Alexandru (Călăraşi). În schimb, la rachetă cu panglică S6A, proba a fost câştigată de Matei Ene (Buzău), urmat de Daniel Dumitrescu (Petreşti) şi Rareş Vrabie (Buzău). Adelina Vlad (Buzău) a câştigat proba de machete S7, urmată de Vlad Stoican (Târgovişte) şi Ioan Ursulescu (CP Brad). În concursul echipelor la aeromodele s-a impus Bradul, urmată de Hunedoara şi Piteşti. La rachetomodele, pe primul loc s-a clasat Buzăul, urmat de Călăraşi şi Târgovişte. În proba de seniori F1A, Viorel Cucu (SCM Piteşti) a fost pe prima poziţie, urmat de Aurelian Brânzoi (Armata Aurul Brad) şi Szillard Szjarto (Metalul Salonta). În duelul echipelor de seniori s-a impus SCM Piteşti, urmată de Armata Aurul Brad şi Metalul Salonta. În schimb, în competiţia echipelor la juniori, Armata Aurul Brad a urcat pe primul loc, urmată de PC Piteşti şi PC Ploieşti. În fine, la juniori F1A s-a impus Tamara Kiss (Cristuru Secuiesc), urmată de Denis Grigorescu şi Gabriel Paul (ambii de la Armata Aurul Brad). Sportivii hunedoreni au fost conduşi la această competiţie de Adrian Maxim (Armata Aurul Brad şi Centrul de Plasament Brad), Marcel Stratulat (Palatul Copiilor Deva) şi Doinel Şerban (Clubul Copiilor Hunedoara).(Ovidiu Mănăstire)