FlashSport

Gimnastele românce, doar pe locul patru

Echipa de gimnastică feminină a României a rămas în afara podiumului Campionatului Mondial de Gimnastică din Olanda. Raluca Haidu (CNS Cetate Deva), Ana Porgras (LPS Galaţi), Sandra Izbaşa (Steaua Bucureşti) şi Gabriela Drăgoi (CSS Buzău) au acumulat prin evoluţiile lor doar 173.096 puncte, iar echipa tricoloră a fost depăşită de Rusia, care a câştigat medalia de aur, cu 175.397, SUA, cu 175.196 şi de China, cu 174.781. Calificate în finală cu al patrulea punctaj, româncele au rămas pe aceeaşi poziţie, din cauza startului slab de la paralele şi a notelor sub aşteptări obţinute la sol. Neaşteptat, aparatele tari ale româncelor au fost săriturile, unde s-au obţinut trei note peste 14.700, şi bârna, unde Ana Porgras a luat cea mai mare notă a României (15.066). Vom reveni mâine cu amănunte. (C. Marinuţ)