Gimnastele devene au cucerit titlul naţional în întrecerea pe echipe

Echipa de gimnastică a clubului CNS Cetate Deva a devenit campioană naţională de senioare, în cadrul Campionatului Naţional Individual Open şi Campionatului Naţional al Reprezentativelor de Club – Masculin şi Feminin, desfăşurat la Ploieşti. Totodată, Denisa Golgotă şi Ioana Crişan s-au clasat pe locurile 2, respectiv 3, în întrecerea de individual compus iar în finalele pe aparate, sportivele devene şi-au mai adjudecat alte patru medalii.

Aur pe echipe, argint şi bronz la individual compus
Formată din Denisa Golgotă, Carmen Ghiciuc, Laura Jurcă şi Ioana Crişan, echipa CNS Cetate Deva a obţinut un total de 156,929 puncte, depăşindu-le în clasament pe Dinamo Bucureşti, care a acumulat un punctaj de 155,197 puncte şi pe CS Farul Constanţa, cu un total de 154, 361 puncte, acestea ocupând celelalte locuri de pe podium. Punctajul gimnastelor din concursul pe echipe a contat şi pentru ierarhia la individual compus. Medalia de aur în această întrecere a fost cucerită de Larisa Iordache (Dinamo Bucureşti), cu 58, 466 puncte. Multipla campioană a fost urmată pe podium de două gimnaste de la CNS Cetate Deva. Pe locul 2 s-a clasat Denisa Golgotă, cu 52, 999 puncte iar poziţia a treia i-a revenit Ioanei Crişan, cu 52,098 puncte.

De patru ori pe podium în finalele pe aparate
În finalele pe aparate, gimnastele de la CNS Cetate Deva au mai cucerit patru medalii. Denisa Golgotă şi-a adjudecat aurul la sărituri şi bronzul la sol, Carmen Ghiciuc a cucerit medalia de argint la paralele iar Ioana Crişan a obţinut medalia de argint la sărituri. Sportivele devene sunt pregătite de Liliana Cosma şi Florin Cotuţiu, sub îndrumarea antrenorului coordonator al lotului naţional de senioare, Nicolae Forminte. (Ovidiu Mănăstire)