Georgiana Timu, vicecampioană naţională de juniori II

Ovidiu Mănăstire

Atleta Georgiana Timu, legitimată la CNS Cetate Deva, s-a clasat pe poziţia a doua în proba de săritura în lungime, în cadrul finalei campionatului naţional de juniori II, desfăşurată la Bacău. Performanţa atletei devene vine după ce, în urmă cu o săptămână, ea obţinuse două victorii în prima etapă a campionatului naţional de juniori III.

Învinsă de o atletă din Capitală
Într-o probă la care au luat startul nu mai puţin de nouă atlete de la CNS Cetate Deva, şi în care recordul naţional îi aparţine Florentinei Marincu, Georgiana Timu s-a clasat pe poziţia secundă, obţinând medalia de argint, cea mai bună săritură a sa măsurând 5,64 metri. Proba a fost câştigată de Diana Ana Maria Ion (CSŞ 6 Bucureşti – CSM Bucureşti), cu un salt ce a măsurat 5,86 metri. Pe treapta a treia a podiumului a urcat Roxana Popescu (Colegiul Naţional Vâlcea), cu o săritură de 5,38 metri.

O altă deveancă, aproape de podium
Aproape de podium s-a clasat o altă atletă de la CNS Cetate Deva, Larisa Angheluţă, care cu rezultatul de 5,26 metri, a ocupat locul 4. Celelalte atlete ale clubului din reşedinţa judeţului participante în această probă s-au clasat pe următoarele poziţii: Dijana Badjevic – locul 7; Andreea Mihai – locul 12; Andreea Gifu – locul 13; Cornelia Gal – locul 14; Emily Mihuţ – locul 17; Ştefania Păcurar – locul 20 şi Elena Blaga – locul 23.

Pe locul 5 la triplusalt
Georgiana Timu a fost aproape de podium şi în proba de triplusalt, clasându-se pe poziţia a cincea, cu 11,53 metri. Câştigătoare în această întrecere a fost aceeaşi Diana Ana Maria Ion, cu 12, 50 metri. În cadrul aceluiaşi concurs, a altă atletă de la CNS Cetate Deva, Ioana Eftenoiu, s-a clasat pe locul 9 în proba de 800 de metri şi pe locul 14 la 1500 de metri.