Georgiana Timu, dublă vicecampioană naţională de atletism la juniori III

Ovidiu Mănăstire

Atleta Georgiana Timu (foto), legitimată la CNS Cetate Deva, a câştigat două medalii de argint în cadrul finalei campionatului naţional de atletism în sală pentru juniori III, desfăşurată la Bucureşti. Atleta de 15 ani s-a clasat pe poziţia secundă atât la triplusalt cât şi la săritura în lungime, fiind singura sportivă din judeţ medaliată la această competiţie.
Sărituri reuşite, a doua performanţă din concurs
În finala probei de triplusalt, atleta deveancă a avut toate cele şase sărituri reuşite, cea mai bună măsurând 11,84 metri. Aceasta a fost a doua performanţă din întrecere, titlul naţional revenindu-i sportivei Patricia David (CS Dinamo Bucureşti – LPS Sighet), cu un rezultat de 12,04 metri, iar Alexia Dospin (CSŞ Bacău) a ocupat treapta a treia a podiumului, cu un rezultat de 11,59 metri. În finala acestei probe au mai luat startul alte două atlete de la CNS Cetate Deva, Andreea Gifu ocupând locul 10, cu 10,59 metri iar Emily Mihuţ s-a clasat pe locul 15, cu 10,19 metri.
La doi centimetri de titlul naţional
Georgiana Timu nu a reuşit să-şi ia revanşa în finala probei de săritura în lungime, doar doi centimetri despărţind-o de titlul naţional. Astfel, deveanca a sărit 5,58 metri iar câştigătoarea, aceeaşi Patricia David, a sărit 5,60 metri. Ioana Colibăşanu (Farul Constanţa – LPS Constanţa) s-a clasat pe a treia treaptă a podiumului, cu 5,23 metri. Alte cinci sportive de la CNS Cetate Deva au mai participat la această probă, acestea ocupând următoarele poziţii: Andreea Gifu – locul 10, cu 4,82 metri; Emily Mihuţ – locul 12, cu 4,80 metri; Agnes Tofalvi – locul 16, cu 4,70 metri; Eva Alzner – locul 18, cu 4,64 metri şi Viorica Munteanu – locul 32, cu 4,10 metri.
Performanţe mulţumitoare în probele de sprint
Alţi atleţi din judeţ au reuşit performanţe bune în competiţia de la Bucureşti, chiar dacă au ratat prezenţa pe podium. Astfel, în finala probei de 60 de metri liber, feminin, Cezara Bucur (CSŞ Hunedoara) a ocupat locul 8 iar colega sa de club, Sarah Scurtu, s-a clasat pe locul 13. Cele două au făcut parte şi din ştafeta feminină hunedoreană de la 4×2 tururi, alături de Denisa Tibichi şi Francesca Rus, care s-a clasat pe locul 5.