Fotbal, Liga a III-a: Şirineasa a promovat matematic în liga a doua

Marţi a fost programată în Liga a III-a o etapă intermediară, cea cu numărul 27, în care ambele formaţii din judeţul nostru au jucat în deplasare.

ACS Şirineasa şi-a asigurat teoretic, promovarea în eşalonul secund, după ce a câştigat partida din deplasare cu Becicherecu Mic, scor 5 – 0, prin golurile reuşite de Iordache (min. 16), Cioiu (min. 34, 38), Dragu (min. 41) şi Mansour (min. 83). Echipa din Petroşani are acum 10 puncte avans faţă de Naţional Sebiş şi CSM Lugoj, ocupantele locurilor 2 şi 3 în clasamentul seriei.
O altă echipă cu pretenţii la promovare, CSM Şcolar Reşiţa, a terminat partida la egalitate, 2 – 2 pe teren propriu, cu Şoimii Lipova, după ce au fost chiar conduşi cu 2 – 1.
CNS Cetate Deva a pierdut cu 2-1 meciul susţinut la Timişora în compania celor de la Centrul Naţional de Pregătire, deşi devenii au condus la pauză prin golul marcat în min.21 de Robert Cristian. În repriza secundă, jucătorii din Deva le-au permis timişorenilor să revină în joc şi pe tabelă. Burghele a egalat în minutul 62, pentru ca apoi Chera să aducă victoria gazdelor cu un sfert de oră înainte de final dintr-o lovitură liberă de la 18 metri.
Sorin Cornea, antrenorul echipei devene, a declarat după joc: „A fost un antrenament util pentru noi în vederea meciului cu Lugojul din etapa următoare. Vom întâlni o echipă bună, din fruntea clasamentului, iar noi avem nevoie de cele trei puncte pentru a ne atinge obiectivul din acest sezon, locul 6 la sfârşitul campionatului”.
CNS Cetate Deva: Apostol – Kelemen, Şoit, Coteţ, Cornea – R. Cristian, Moţ – Cârlejan (min. 70 Lupu), Bedea (min. 60 Boldea), Doboş (min. 60 Bărculeţ) – David.