FOTBAL. Început de campionat în Liga a III-a și Liga a IV-a

Mircea Crivăț11-x-1-fc-hd-echipament-nou

A început ediția 2014-2015 a campionatului național de fotbal și pentru echipele din ligile inferioare, a III-a și a IV-a. Vă prezentăm în continuare, rezultatul meciului disputat de FC Hunedoara, singura echipă care reprezintă fotbalul hunedorean în Liga a III-a,  dar și rezultatul meciului din Liga a IV-a dintre CNS Cetate Deva și Minerul Uricani, datorită scorului din această partidă.

Debut cu victorie, în deplasare pentru FC Hunedoara

FC Hunedoara a jucat primul meci al său din acest campionat în deplasare la Minerul Motru. Hunedorenii au debutat cu dreptul, câştigând partida cu scorul de  3-2 (1-2). A fost un meci extrem de spectaculos, cu răsturnări de scor şi două eliminări. Echipa hunedoreană a deschis scorul în minutul 5, prin Tecsi. Din păcate, autorul golului a fost eliminat în minutul 25. Iar gazdele au reușit egalarea, șase minute mai târziu, prin Fărcăşanu (min. 31), iar apoi Nicoloff (min. 38), a marcat, aducându-le în avantaj. La scurt timp, a fost eliminat și un jucător de la Minerul Motru, astfel că și echipa gorjeană a rămas în 10 oameni. Finalul a fost unul de infarct, hunedorenii reușind să marcheze de două ori, prin Făgărăşanu (min. 88) şi F. Pop (min. 90+1), asigurându-şi victoria şi un debut cu dreptul. În etapa viitoare,FC Hunedoara va juca pe teren propriu,tot contra unei echipe gorjene, ŞtiinţaTurceni.

Scor fluviu pentru CNS Cetate Deva

Prima etapă a Ligii a IV-a Hunedoara a adus un  fluviu în meciul dintre echipele CNS Cetate Deva și Minerul Uricani. Echipa lui Marius Sîrbu a profitat de valoarea scăzută a trupei din Valea Jiului şi a învins cu 8-0 (3-0), golurile fiind marcate de Pribac (min. 6), Herci (min.29), Vajda (min.36), Cărăvan (min.60, din penalti), Dărăban (min.66 și 88), Boloş (min.69) şi Chelariu (min.83).