Fotbal: Cetate Deva a remizat cu ACS Şirineasa

Partida disputată luni la Petroşani între ACS Şirineasa şi CNS Cetate Deva s-a încheiat la egalitate, 2 – 2, după ce devenii au condus în două rânduri şi au fost egalaţi de fiecare dată, ultima oară pe finalul jocului.

Echipa CNS Cetate Deva a pus astfel capăt seriei de înfrângeri în meciurile amicale din această iarnă, cu toate că a fost lipsită de aportul mai multor jucători şi al căpitanului Robert Cristian, accidentat în amicalul precedent cu Ghiroda. În astfel de condiţii, totuşi, echipa CNS Cetate Deva, a făcut cel mai bun joc de până acum în compania unui adversar care se află pe drumul promovării în liga secundă.
Contând pe Adrian Bedea distribuit pe postul lui Robert Cristian, cu Romică David şi Andrei Voineag din ce în ce mai siguri în evoluţia lor, cu Roland Kelemen evoluând excelent pe postul de mijlocaş de bandă dreaptă şi cu cuplul Boldea – Moţ deja sudat în centrul liniei mediene, Cetate a deschis scorul în minutul 20, prin Voineag, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la circa 25 de metri de pe partea dreaptă.
Gazdele au egalat prin fundaşul central Ioniţă, în min.30, care a reluat cu capul în plasă o centrare venită din lovitură liberă. Devenii au avut un avantaj minim la pauză după golul înscris de golgheterului David, aflat la a treia sa reuşită în amicalele din această iarnă. Plecat singur contra doi adversari, i-a depăşit în viteză şi a finalizat pentru 2 – 1 în minutul 41. Scorul final al partidei a fost stabilit de Gârbiţă, care a pătruns pe partea stângă de atac a gazdelor şi a şutat la colţul scurt, învingându-l pe portarul Apostol, care l-a înlocuit la pauză între buturi pe Gârlea.
Sorin Cornea a declarat după meci: „Am jucat pe un teren bun, cu iarbă. Partida a fost echilibrată, pot să spun că în general sunt mulţumit de cum s-au comportat jucătorii mei. Avem doi oameni accidentaţi în lot, pe Robert Cristian, care are o contuzie puternică la călcâiul drept şi medicul i-a prescris o săptămână de repaus şi de tratament, şi pe Lupu, care este în continuare indisponibil, va sta cam tot o săptămână. Pentru noi urmează acum amicalul cu Unirea Alba Iulia, care se joacă miercuri de la ora 15 pe terenul de la Oarda. Nu pot să spun că m-am edificat asupra unui lot de 11, sunt jucători care au venit mai târziu la echipă şi abia de săptămâna trecută au intrat în pregătiri. Sperăm ca până la începerea campionatului să îi recuperăm şi pe cei doi accidentaţi, pe Cristian şi pe Lupu, şi să avem întreg lotul valid pentru meciul cu Sebişul din prima etapă”.