FlashSport

FC Hunedoara a fost eliminată din Cupa României. Au eşuat în Arieş

11 x 1 fc hd echipament nouCiprian Marinuţ

FC Hunedoara a pus punct aventurii în ediţia 2014-2015 a „Cupei României”, fiind învinsă cu 2-0, ieri, în meciul din deplasare cu Arieşul Turda, contând pentru turul IV al competiţiei. Trupa antrenată de Titi Alexoi a încasat golul doi din penalti şi a evoluat în inferioritate numerică pe finalul meciului, însă nu se poate pune la îndoială victoria echipei clujene.
Start bun, picaj după primul gol
Cu un echipament nou, dar fără doi dintre titulari, întrucât Făgărăşanu şi Tecsi nu au putut fi legitimaţi la timp, FC Hunedoara a muncit mult, dar a fost trădată de lipsa de omogenitate şi experienţă. Bine aşezaţi în teren şi cu o atitudine pozitivă, alb-albaştrii au reuşit o primă repriză foarte bună. Din păcate, ocaziile trupei antrenate de Titi Alexoi au fost irosite cu uşurinţă, iar gazdele au lovit exact atunci când hunedorenii se aşteptau mai puţin. În ultimul minut al primei reprize, Tarcea a profitat din plin de o neatenţie a defensivei hunedorene şi a stabilit scorul pauzei, 1-0. La reluare, FC Hunedoara a încercat să remonteze diferenţa, dar  Blaga (52) şi Găceanu (57) au irosit alte bune ocazii de gol. Şi cum ocaziile se răzbună, Arieşul a beneficiat de un penalti şi şi-a majorat avantajul. Roiu a faultat în careu, iar Puşcaş a transformat cu siguranţă 2-0 (66). Situaţia a inflamat spiritele în tabăra celor de la FC Hunedoara, iar Găceanu a fost eliminat în urma unui fault dur şi a protestelor ce l-au precedat. „Victoria gazdelor este incontestabilă. Noi avem meritul că am reuşit o primă repriză foarte bună, dar din păcate echipa a picat psihic după primul gol. M-a supărat atitudinea unor jucători experimentaţi, care au primit cartonaşe, dar am câştigat câţiva tineri care au făcut o figură frumoasă”, a declarat antrenorul Titi Alexoi.
FC Hunedoara: Dragotă – Roiu (cpt.) (73 Ciumaşu), Geacă, Găceanu, Fl. Olariu – Blaga (73 Ciucurescu), M. Olariu (54 Horvat), Şoit, Trăşcan – Uibariu, F. Pop (65 Grigore).