Farmecul fotbalului mic

Minerul Lupeni a obţinut prima victorie în noul sezon, 4-3 cu Gaz Metan Craiova, la capătul unui meci dramatic, în care ambele echipe au fost preocupate de fotbal, iar oaspeţii au revenit de la 3-1, la 3-3.

Festival de goluri
„Lupii negri” au dres busuiocul după eşecul usturător din prima etapă, printr-un succes spectaculos contra incomodei echipe antrenate de Jery Gane. Cu joc ofensiv, bazat pe viteză, ambiţie şi tehnicitate, elevii fostului dinamovist Ionel Augustin au marcat patru goluri spectaculoase, cu unul mai mult decât adversarii.
Tonul ofensivei l-a dat Martinescu (10), care a deschis scorul după o centrare de manual a lui Necatu. Gabi Marin (16) a dus scorul la 2-0 cu un eurogol la vinclu de la 25 de metri, care l-a lăsat spectator pe portarul Ciucă, fost la Minerul. Oltenii au dat semne că îşi revin din pumni, prin golul lui Niţă (28). Totuşi, cu trei minute înainte de finalul primei reprize, Tătaru a refăcut diferenţa de două goluri, scor 3-1. La fel ca scorul de 2-0 şi avantajul de 3-1 s-a dovedit unul periculos. Trifu (52), intrat în teren la pauză, a înscris pentru 3-2, iar apoi Boroiban (56) a îngheţat tribunele, marcând golul de 3-3. Minerii au trecut însă cu bine proba nervilor tari şi au reuşit să pornească din nou la atac. Eforturile le-au fost răsplătite de golul spectaculos reuşit de fostul corvinist Robert Cristian (75).

„Am rezistat psihic”
Antrenorul echipei Minerul Lupeni, Ionel Augustin, a lăudat atitudinea elevilor săi şi a felicitat ambele grupări pentru prestaţia avută. „Felicit ambele echipe pentru fotbalul practicat. Mă bucur mult că am câştigat şi că nu am clacat psihic în momentul în care oaspeţii au revenit în joc. Jucătorii au creat faze superbe, au avut atitudine şi s-au concentrat. Dar, pe de altă parte, am greşit mult în apărare, iar Pascal a fost puţin ezitant în poartă, acest lucru făcând să ne pierdem din siguranţă”, a afirmat Augustin. „Am greşit mult în acest meci. Am fost neinspiraţi şi nu ne-am concentrat suficient. S-a greşit şi în apărare, şi în poartă”, a declarat la finele partidei antrenorul oltenilor, Jerry Gane.