Egalitate la Petroşani în derbiul judeţean al Ligii a III-a

Circa 1.500 de spectatori au fost prezenţi pe stadionul „Jiul” din Petroşani, la derbiul judeţean, partidă din seria a IV-a, contând pentru etapa a XIX-a (reprogramată), în care s-au întâlnit ACS Şirineasa (liderul actual al seriei), şi CNS Cetate Deva.

Pentru cei neavizaţi lucrurile păreau destul de simple, deoarece echipa gazdă, defilează prin campionat şi îşi face acum doar calcule de promovare. Lucrurile de pe teren au stat însă altfel, cu un început de joc echilibrat şi o prima fază ofensivă notabilă aparţinând devenilor, în minutul 4, când foarfeca lui Tătaru a trecut peste buturile adverse.
Gazdele, probabil, nu au luat în serios debutul ambiţios al devenilor şi acest lucru se va observa, încet, încet, în acţiunile din teren. Fazele de poartă au alternat, dar fără a fi înregistrate ocazii clare de gol, cel mai periculos jucător al liderului fiind senegalezul Mansour, care a avut cinci acţiuni ofensive către poarta deveană, dar fără rezultat pe tabelă. Au mai încercat vigilenţa apărării celor de la Cetate Deva, Gunie, Druga şi Zaina, tabela rămânând însă neschimbată.
Devenii au ripostat prin acţiunile lui Bedea şi Lupu, jocul fiind totuşi echilibrat. În minutul 25, am asistat la deschiderea scorului, cei care au reuşit acest lucru fiind jucătorii de la CNS Cetate Deva. Robert Cristian a reuşit să înscrie un gol superb cu un şut violent, gen trasor, la vinclu, de la 25 de metri, după o pasă venită de la Tornyai. 0-1 şi patronul de la Şirineasa a căzut pe gânduri.
ACS Şirineasa a reacţionat imediat, având trei oportunităţi, irosite de Gruia, Zaina şi Mansour. În minutul 31 s-a consemnat cea mai mare ocazie a primei reprize, autorul acesteia fiind Mansour, al cărui vole din 8 metri a trecut puţin pe lângă vinclul porţii lui Apostol. A urmat, apoi, o perioadă de dominare sterilă a gazdelor, care au ratat prin Stoenac, în două rânduri, Honciu şi Druga, dar ocaziile au rămas doar pentru contabilitate. Prima repriză s-a încheiat cu o intervenţie excelentă a portarului Apostol, care l-a blocat pe Mansour, în 6 m.
Actul secund a început cu o acţiune fără rezultat pe tabelă a lui Gruia, pentru ca, apoi, Mansour, în două rânduri, şi Stoenac să rateze ţinta, în vreme ce devenii au răspuns printr-o incursiune a lui Lupu. Lucrurile se precipită şi cei doi antrenori, Cristian Dulca şi Sorin Cornea, au făcut mai multe schimbări. În minutul 62 gazdele au fost foarte aproape de egalare, şutul de la 18 metri, uşor lateral, al lui Stoenac, lovind transversala. Ambele formaţii au avut câte două faze de poartă, pentru gazde ratând Mansour şi Ţâră, iar pentru Deva, Bolşdea şi Chirlejan.
În minutul 76, Tătaru intervine bine în faţa lui Mansour şi trimite în corner. Lovitura de colţ a fost executată de Gruia, Ţâră a prelungit cu capul până la Cocină, şi el intrat pe teren în partea a doua, iar acesta a împins balonul în plasă de la patru metri. Egalitate 1-1 şi gazdele se bucură de un prim succes.
Gruia centrează pentru Cocină, în minutul 82, acesta şutează bine din vole, dar portarul devean Apostol respinge de sub bară. Faza continuă, balonul ajunge la Doboş, care îl lansează pe Voineag pe flancul stâng, iar cel din urmă centrează în careul Petroşaniului. Bedea luftează, dar balonul ajunge la Chirlejan, care, cu calm, din şapte metri, înscrie şi aduce, din nou, echipa deveană în avantaj.
Mulţumiţi cu avantajul minim, elevii lui Sorin Cornea nu respectă sarcinile de joc trasate de pe margine de antrenor, fac pasul înapoi, dând posibilitatea gazdelor să construiască. În minutul 87, centrare a lui Cocină, Mansour a prelungit mingea cu pieptul la Ţâră, aflat în careul mare al devenilor, şi aceasta a înscris cu un vole sub bară de la 11 metri. Din nou egalitate, 2-2, spre nemulţumirea spectatorilor din tribune.
Arbitrul a acordat 3 minute de prelungire, Voineag a avut două şuturi spre poarta gazdelor, ambele reţinute de Miron, iar Mansour nu a putut să îl învingă pe Apostol, fluierul de final marcând egalitatea de pe tabelă.
„Am dominat mai mult, dar atât s-a putut astăzi, în faţa unui adversar motivat, poate chiar prea motivat. Aşa este când eşti lider. Vom vedea unde am greşit şi, în viitor, sper să nu mai facem astfel de paşi greşiţi”, a spus, după meci, vădit supărat, Cristian Dulca, antrenorul celor de la ACS Şirineasa.
„Consider că astăzi am pierdut trei puncte, după cum a fost situaţia din teren. Îi felicit pe băieţi pentru dăruirea de care au dat dovadă. Aşa cum am mai spus, noi abordăm toate jocurile la victorie, indiferent de adversarul întâlnit”, a declarat antrenorul Devei, Sorin Cornea.
În urma acestui egal, Şirineasa rămâne lider, cu 47 de puncte, cu 10 mai multe decât următoarele două clasate, CSM Şcolar Reşiţa şi Naţional Sebiş, iar CNS Cetate Deva, cu 24 de puncte, a urcat pe opt. Vineri, 6 aprilie, ACS Şirineasa joacă la Millenium Giarmata, iar Cetate Deva se va deplasa la Lipova, pentru meciul cu Şoimii, partidă care se joacă la Pâncota.
ACS Şirineasa: Miron- Gruia, Lung (cpt.), Ispas, Druga, Honciu (min.71 Cocină), Stoenac, Gunie, Zaina (min.46 Ţâră), Dragu, Mansour. Rezerve: Sălăjan Ioniţă, Neag, Horumba, Cioiu. Antrenor: Cristian Dulca
CNS Cetate Deva: Apostol – Şoit, Coteţ, Tătaru, Cornea, Boldea, Tornyai (min.58 Chirlejan),Doboş, Bedea (min.90 Bărculeţ), R.Cristian (cpt.) (min.80 Voineag), Lupu (min. 86 Moţ). Rezerve: Gârlea – Teodorescu, David. Antrenor: Sorin Cornea.