Dublă campioană balcanică şi principală favorită continentală

11 florentina-marincu-2Ciprian Marinuţ

Atleta Florentina Marincu (foto) a obţinut maximum posibil la Campionatele Balcanice ale juniorilor I, desfăşurate în weekend, la Piteşti. Sportiva de la CNS „Cetate” Deva a cucerit medalia de aur şi în proba de săritura în lungime, după ce anterior triumfase în cea de triplusalt, având astfel în palmares două titluri de campioană balcanică. În plus, atleta antrenată de Nicolae Alexe a reuşit şi cel mai bun rezultat al sezonului în aer liber la nivel continental în proba de săritura în lungime (6,66 metri), fiind astfel principala favorită a Campionatelor Europene de Juniori I ce vor avea loc săptămâna viitoare, în Suedia.

Încă un succes lejer
Cotată ca principală favorită a competiţiei balcanice, prin prisma recordului personal de 6,79 metri, Florentina Marincu a câştigat proba într-o manieră categorică, deşi nu şi-a egalat cea mai bună performanţă. Sportiva de la CNS „Cetate” Deva a efectuat doar trei sărituri din cele şase permise de regulament şi după un salt de 6,66 metri a înregistrat un triumf cu o diferenţă de aproape un metru faţă de următoarea clasată. „Flori” şi-a asigurat medalia de aur şi titlul de campioană balcanică. Performanţa de 6,66 metri realizată la Piteşti reprezintă cel mai bun rezultat al Florentinei în sezonul în aer liber şi cel mai bun rezultat din Europa la junioare I. Pe locurile următoare s-au situat: 2. Hasibe Serenay Fil (Turcia) – 5.77 metri; 3. Marija Milutinovic (Serbia) – 5.69 metri; 4. Jerca Petrovic (Slovenia) 5.67 metri; 5. Cemre Bitkin (Turcia) – 5.66 metri.
Antrenorul Nicolae Alexe a afirmat că Florentina s-a mişcat foarte bine şi că este în formă înaintea Campionatelor Europene ale juniorilor I ce vor avea loc săptămâna viitoare în Suedia. „Concursul a fost la discreţia Florentinei, care s-a impus fără să forţeze. După trei sărituri a renunţat la celelalte încercări, pentru a se menaja înaintea Campionatelor Europene. S-a mişcat foarte bine şi sper să repete performanţele şi în Suedia, atât la triplusalt, cât şi la lungime”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe. Florentina Marincu este dublă campioană mondială la nivel de cadeţi la săritura în lungime şi triplusalt şi medaliată cu bronz la nivel de senioare la lungime.

Locul doi pe naţiuni
După 12 medalii, patru de aur, cinci de argint şi trei de bronz, cucerite sâmbătă, atleţii români au mai obţinut 19 medalii duminică, opt de aur, şapte de argint şi patru de bronz, bilanţul total fiind de 31 de medalii, 12 de aur, 12 de argint şi şapte de bronz. Cu acest palmares, România a ocupat locul al doilea în clasamentul pe puncte la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori de la Piteşti, cu un total de 283,5 puncte, în urma Turciei, 326,5 puncte, dar înaintea Greciei, 193 puncte. La feminin, Turcia a ocupat prima poziţie, cu 171,50 puncte, urmată de România, 140 puncte, Serbia, 103 puncte, Grecia, 78 puncte etc. La masculin, tot Turcia a fost prima, cu 155 puncte, urmată de România, 143,5 puncte, Grecia, 115 puncte, Serbia, 81 puncte etc. La competiţie au participat 340 de atleţi din 14 ţări, 137 la feminin şi 203 la masculin. Andrei Rareş Toader a stabilit un nou record naţional de juniori la aruncarea greutăţii, cu 20,99 metri.