Două trupe de minifotbal hunedorene, calificate la turneul final

Campioana Hunedoarei, MFC Corvinul Hunedoara şi campioana Devei, Sporting Brad, au obţinut biletele pentru turneul final al campionatului naţional de minifotbal de la Bacău. Cele două echipe din judeţ s-au clasat în primele şase la turneul regional de calificare de la Turnu Severin. În schimb, Roşu, Spartanii şi Inter Călan au ratat accesul la faza finală a campionatului.

Sporting Brad a câştigat grupa B, terminând pe prima poziţie cu o victorie şi trei rezultate de egalitate. Campionii Devei au debutat cu o remiză contra celor de la Codavinci Reşiţa, scor 3-3, dar au învins la lovituri de departajare. În următoarele două jocuri, brădenii au fost învinşi de la punctul cu var, după ce în timpul regulamentar terminaseră la egalitate, scor 2-2, atât cu Peppy Dolce Vita Tg. Jiu cât şi cu FC Boromir Rm. Vâlcea. În partida decisivă, Sporting Brad a învins dubla campioană naţională, Juventus Sibiu, scor 5-3, obţinând calificarea în sferturi. În acea fază, reprezentanta Devei a pierdut cu echipa campioană naţională en-titre, Hermanstadt Sibiu, scor 1-5, iar sorţii au decis să întâlnească în jocul decisiv pentru calificarea la turneul final pe Roşu, vicecampioana Devei, care pierduse la rândul său în sferturi, scor 0-2, contra lui Juventus Sibiu. Ca şi în finala campionatului municipal Realsport, Sporting Brad s-a impus cu 2-1 şi a obţinut accesul pentru Bacău, în timp ce Roşu a ratat acest obiectiv.
La turneul din 14-16 iulie va fi prezentă şi MFC Corvinul Hunedoara, câştigătoarea campionatului din municipiul de pe Cerna. Hunedorenii s-au clasat pe locul 2 în grupa D, cu două victorii şi două remize (înfrânţi de fiecare dată la penaltiuri). Astfel, MFC Corvinul a învins pe AEM Timişoara, scor 3-2 şi pe FC Nurvil Rm. Vâlcea, scor 5-2, remizând cu Roşu, scor 1-1 şi cu Electroflux Craiova, scor 3-3. În sferturile de finală, hunedorenii au învins cu 2-1 gazdele de la Hercules Drobeta Turnu Severin, obţinând totodată calificarea la turneul final.
Celelalte echipe hunedorene prezente la competiţia de la Drobeta Turnu Severin au fost eliminate încă din grupe. Astfel, Spartanii Orăştie au ocupat locul 3 în grupa A, cu două victorii, un rezultat de egalitate şi o înfrângere, iar Inter Călan s-a clasat pe acceeaşi poziţie în grupa C, cu o victorie, două rezultate de egalitate şi un eşec. (Ovidiu Mănăstire)