FlashSport

Două calificate, una eliminată

FC Hunedoara a câştigat la masa verde meciul din etapa a III-a a Cupei României cu CS Zlatna, CFR Simeria s-a impus greu cu 1-0 în faţa echipei Poli 2002 Timişoara, iar Mureşul Deva a fost eliminată, scor 6-7, după loviturile de la 11 metri de Luceafărul Oradea.

N-au avut adversari
FC Hunedoara a urcat în turul patru al Cupei României fără nici un efort din partea jucătorilor. CS Zlatna, adversara alb-albaştrilor din etapa a III-a a competiţiei, nu s-a prezentat la meciul programat ieri pe Stadionul „Michael Klein”, din cauza faptului că nu avea destui jucători legitimaţi oficial la FRF, iar meciul va fi omologat cu 3-0 pentru hunedoreni. S-a disputat totuşi un meci şcoală între cele două echipe ale clubului hunedorean, pentru ca suporterii veniţi în număr mare (aproape 500) la meci să nu plece dezamăgiţi că nu au văzut fotbal. Vechea echipă, pregătită de Nelu Mitrică, care trebuia să joace cu CS Zlatna, s-a impus cu 5-1 în faţa celor nou-veniţi, antrenaţi de Eusebiu Şuvagău.

Au ratat un penalty
Pornită ca favorită în disputa de la Timişoara cu Poli 2002 (Liga a IV-a), CFR Simeria a reuşit să se califice mai departe destul de greu, printr-un gol marcat pe final de meci. Singura reuşită a feroviarilor a fost semnată de Pepenar în minutul 80, după ce în minutul 5, D. Dăscălescu a ratat un penalty pe care tot el l-a obţinut. „Am întâlnit o echipă bine aşezată în teren, care s-a limitat să se apere aglomerat şi nu cred că a tras vreun şut la poartă. Ne-am făcut singuri viaţa grea, pentru că în afara penalty-ului am ratat multe alte mari ocazii. A contat şi faptul că meciul s-a jucat pe un gazon sintetic cu care jucătorii noştri nu erau obişnuiţi”, a spus Sorin Cornea, antrenor la CFR Simeria.

Au picat proba nervilor tari
Mureşul Deva strică imaginea fotbalului hunedorean, fiind singura dintre cele trei combatante ajunse în această etapă care a fost eliminată. Deveanul Sătmar a deschis scorul în minutul 34 al partidei de la Oradea cu Luceafărul, dar Tăut a restabilit egalitatea, după ce a transformat un penalty în minutul 42. Partida a continuat sub semnul echilibrului, iar nici una dintre echipe n-a mai marcat şi s-a intrat în prelungiri, scor 1-1. În minutul opt al timpului suplimentar un fundaş orădean a şutat în spatele unui devean, mingea a sărit la Dîrvaru, iar acesta a lobat elegant peste portarul advers şi a făcut 2-1, dar Micaş (min. 120) a egalat pentru orădeni, scor 2-2. La loviturile de departajare pentru Mureşul au ratat Szemelly şi Bogman, iar Luceafărul a învins cu 7-6.