Derbi frumos, cu rezultat nedrept şi gesturi urâte

11 futsal-autobergamoCiprian Marinuţ

Campioana Autobergamo Deva a suferit prima înfrângere a sezonului, scor 2-4 (2-2), în meciul restanţă cu vicecampioana, City’us Târgu Mureş, disputat aseară, la Tg. Mureş. Jocul a fost echilibrat şi spectaculos, iar rezultatul este un pic nedrept pentru deveni, fiind decis într-un moment de neatenţie, apărut la scorul de 2-2. Dincolo de calitatea bună a jocului, au existat şi destule gesturi nesportive, cel mai evident fiind al căpitanului gazdelor, Cosmin Gherman, care a fost eliminat direct, pentru un fault dur.

De la egal la egal
Cunoştinţe vechi, după ce în sezonul trecut, când au fost rivale în finala campionatului, cele două echipe au dat tonul la goluri fără obişnuitele tatonări. City’us a deschis scorul în secunda 35 a partidei, prin căpitanul Cosmin Gherman, pe când încă devenii abia se acomodau cu atmosfera din sala de la Tg. Mureş. Fără nici un fel de complexe, Autobergamo a replicat instantaneu, iar antrenorul-jucător Robert Lupu a semnat egalarea în minutul doi, 1-1. Tot gazdele au fost mai inspirate, iar Raymond (min. 6) a marcat pentru 2-1. Şi de această dată, campioana a avut resurse să revină, iar căpitanul Adrian Moş (min. 14) a stabilit scorul primei reprize la 2-2.

Nesportivitate şi neatenţie
Repriza secundă a debutat sub semnul schimburilor de poliţe şi a gesturilor nesportive. După mai multe contre soldate cu proteste şi cartonaşe galbene, Cosmin Gherman, căpitanul gazdelor, l-a faultat dur pe Robert Matei, în minutul 24, şi a fost eliminat, primind cartonaş roşu direct. Autobergamo a avut două minute de superioritate numerică, dar nu a reuşit să profite, pentru că Moş a ţintit bara, iar şuturile lui Lupu şi R. Matei au fost blocate de portarul advers. După ce s-a restabilit echilibrul numeric, campioana a mai avut o bară prin R. Matei (28) şi o ratare incredibilă prin Obada. Ratările s-au răzbunat în ultimele minute, iar Mimi Stoica (min. 37) a deviat o minge în poarta apărată excelent de Vlad Iancu şi a dus scorul la 3-2. Autobergamo s-a năpustit în atac, în sistem 5-0, pentru a egala, dar a încasat un gol de la mare distanţă, astfel că meciul s-a încheiat cu 4-2, puţin nedrept, raportat la realitatea din teren. În urma acestui eşec, Autobergamo Deva fost devansată în clasamentul Ligii I de rivala din Tg. Mureş, diferenţa dintre cele două combatante fiind acum de trei puncte. Pentru deveni, va urma un meci simplu, duminică, 26 octombrie, de la ora 17.00, acasă, cu  lanterna roşie Clujana Cluj-Napoca, pentru ca miercuri, 29 octombrie, de la ora 17:30, să se dispute, la Deva, restanţa din etapa a V-a, cu Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, cealaltă echipă cu pretenţii la laurii campionatului.