Denisa Golgotă, medalie de argint la FOTE 2017

Gimnasta Denisa Golgotă (foto), legitimată la CNS Cetate Deva, a cucerit medalia de argint în finala la sărituri, din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European, de la Gyor. Sportiva de 15 ani nu a reuşit însă o prestaţie similară în finala de la individual compus, ocupând doar locul 15.

Diferenţe mici între gimnastele de pe podium
Medaliată cu argint la sărituri la Campionatele Europene de Junioare de la Berna (2016), Denisa Golgotă a demonstrat şi la Gyor, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, că acest aparat este unul forte pentru ea. În competiţia din Ungaria, sportiva deveancă nu a fost departe de medalia de aur, fiind notată cu 14.033, cu 116 miimi mai puţin decât câştigătoarea primei poziţii, rusoaica Valeria Saifulina, care a acumulat 14.149 puncte. Locul 3 şi medalia de bronz i-a revenit italiencei Asia D’Amato, care a fost notată cu 14.016, cu doar 17 miimi mai puţin decât Golgotă.

Prestaţie inconstantă la individual compus
Gimnasta de la CNS Cetate Deva nu a avut o prestaţie consistentă în finala de la individual compus, unde s-a clasat pe locul 15, acelaşi din calificări. Denisa Golgotă a reuşit un punctaj total de 49.100 puncte, primind notele 14.300 la sărituri, 10.050 la paralele, 11.750 la bârnă şi 13.000 la sol. Titlul i-a revenit sportivei Ksenia Klimenko (Rusia), cu 54. 450 puncte, urmată pe podium de Asia D’Amato (Italia), cu 53.750 puncte şi Varvara Zubova (Rusia), cu 52.850 puncte. (Ovidiu Mănăstire)