Denisa Fodor a câştigat Cupa României la lupte feminine

Sportiva Denisa Fodor, legitimată la CNS Cetate Deva, a cucerit medalia de aur la Cupa României la lupte feminine pentru seniori, desfăşurată la Constanţa. Eleva lui Suraj Moravan a învins adversare mult mai experimentate şi se pregăteşte pentru un important concurs internaţional.

Se pregăteşte de Jocurile Francofoniei
Cel mai valoros produs al luptelor devene din ultima perioadă, Denisa Fodor, şi-a confirmat valoarea şi la ultima competiţie la care a participat, Cupa României la seniori, ce a avut loc la Constanţa. Sportiva de 18 ani a cucerit medalia de aur la categoria 60 de kilograme, învingând adversare mult mai experimentate, respectiv Roxana Andrei (CSM Sf. Gheorghe), clasată pe locul secund şi Timeea Iosza (CSŞ Jimbolia), ocupanta locului 3. „Sunt mândru de comportarea Denisei, a făcut un concurs de excepţie, învingând adversare mult mai experimentate. Am dovedit încă o dată că Deva produce luptători valoroşi”, a declarat Suraj Moravan, antrenorul Denisei Fodor la CNS Cetate Deva. Luptătoarea deveancă va participa în perioada 21-30 iulie, alături de lotul naţional al României, la a opta ediţie a Jocurilor Francofoniei, ce se vor desfăşura la Abidjan, în Coasta de Fildeş. (Ovidiu Mănăstire)