Cupa Cetăţii rămâne acasă

Ovidiu Mănăstire

Autobergamo Deva a câştigat prima ediţie a Cupei Cetăţii, un interesant turneu amical de futsal cu partipare internaţională. Campioana României a dispus în ultimul act de KMF Ekonomac Kragujevac, campioana Serbiei, scor 4-3, revenind după ce a fost condusă cu 3-1.
Favoritele şi-au respectat statutul
Aranjarea partidelor din semifinale, unde KMF Ekonomac întâlnea pe City’us Tg. Mureş iar Autobergmo pe FCA Classic Chişinău, prevedea o finală între campioanele României şi Serbiei. Aşteptările au fost confirmate, ambele grupări favorite învingând cu acelaşi scor, 6-1. Pentru deveni, au punctat împotriva campioanei Moldovei C. Matei (2), Obadă (2), Paulo Ferreira şi Drăgoiu. Ziua finalelor a fost deschisă de cea mică, în care, surprinzător, s-a impus City’us Tg. Mureş, 6-5 în faţa celor de la FCA Classic Chişinău.
Finala mare, meci de nivel european
Finala mare a oferit o partidă de nivel european, ambele echipe arătând că nu degeaba vor juca în UEFA Futsal Cup, sârbii având un obiectiv îndrăzneţ, calificarea în Final-Four. După un început echilibrat, oaspeţii au deschis scorul în minutul 14, prin căpitanul Rnic, acesta trimiţând în vinclu de la marginea careului după o lovitură indirectă. Autobergamo a replicat însă şi, peste patru minute, Paulo Ferreira a adus egalarea, marcând cu poarta goală din propriul teren după ce KMF Ekonomac adoptase jocul fără portar. Imediat după reluare, gruparea din ţara vecină a revenit la conducere, Prsic marcând din apropierea porţii după o serie de combinaţii. Duelul părea jucat în minutul 32, când Da Mata a rămas singur cu Toniţa şi a înscris printre picioarele acestuia, urcând scorul la 3-1.
Revenire nesperată
Florin Ignat a dat însă dovadă de inspiraţie, a renunţat la portar şi Csoma a redus din diferenţă după pasa lui C. Matei. Tot în cinci jucători de câmp, devenii au egalat situaţia pe tabelă, C. Matei marcând după pasa lui Tacot. Oaspeţii au renunţat şi ei la portar dar acest lucru i-a costat, Tacot imitându-l pe Paulo Ferreira şi a înscris cu poarta goală din propriul teren. În ciuda unei dominări a oaspeţilor, care au lovit bara în ultima secundă prin Rnic, Cupa Cetăţii a rămas la Deva, Autobergamo câştigând prima ediţie. KMF Ekonomac Kragujevac s-a mulţumit doar cu locul 2 şi cu un titlu individual, Thales Da Mata fiind declarat cel mai bun jucător al turneului.
AUTOBERGAMO DEVA 4 (1)
Toniţa – C. Matei (cpt), Tacot, Pânzaru, Obadă. Au mai jucat: Iancu – Stoica, Csoma, Ignat, Paulo Ferreira. Antrenor: Florin Ignat
KMF EKONOMAC 3 (1)
N. Momcilovic – Matjovic, Ranic, Rnic (cpt.), Prsic. Au mai jucat: Ivankovic, Lazarovic, Rajcevic, Da Mata, Stjkovic, Sorokin, Borisov, Koponja. Antrenor: Predrag Rajic
Arbitrii: Gabriel Gherman – Dan Curta
Au marcat: Paulo Ferreira (18), Csoma (36), C. Matei (37), Tacot (38) – Rnic (14), Prsic (21), Da Mata (32)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 700.