Cu onoare, dar fără medalie în ringul continental

11 x 2 aptari-si-dobondiCiprian Marinuţ

Pugilistul hunedorean Sorin Dobondi (foto dreapta, ctg. 64 kg) a boxat elegant şi eficient, dar a pierdut cu scorul de 0-3 disputa cu italianul Vicenzo Arecchia, din sferturile de finală ale Campionatului European de Tineret de la Zagreb (Croaţia). Ilie Captari (foto stânga), antrenorul boxerului din Hunedoara, susţine că verdictul arbitrilor judecători a fost unul nedrept.

Eşec pe mâna arbitrilor
Vicecampion mondial de cadeţi în 2013, Sorin Dobondi s-a oprit cu un pas înaintea medaliei de bronz la Campionatul European de tineret ce se desfăşoară în aceste zile în Croaţia. După două victorii clare în primele două tururi, pugilistul hunedorean a fost învins, aseară, în sferturile de finală ale competiţiei de italianul Vicenzo Arecchia. Antrenorul Ilie Captari susţine că elevul său a demonstrat că are valoare şi a boxat foarte bine, însă verdictul arbitrilor a fost unul mincinos. „Nu am ce să-i reproşez lui Sorin, pentru că s-a mobilizat excelent şi a boxat curajos şi precis, controlând disputa. Cred că merita să câştige, iar verdictul arbitrilor a fost unul nedrept. Am înţeles că adversarul său este susţinut foarte puternic de personaje foarte influente pentru a deveni campion, iar arbitrii au primit un ordin pentru a-l ajuta. E urât ce se întâmplă, dar nu avem ce face. Oficialii Federaţiei Internaţionale de Box au îngrădit toate mijloacele de a contesta o decizie şi e imposibil de luptat contra arbitrilor. Oricum, eu cred că Sorin va demonstra în viitor că are stofă de mare campion şi va deveni un sportiv de top”, a afirmat, cu supărare, Ilie Captari. Boxerul hunedorean trecuse în optimile de finală de norvegianul Anders Eggan, iar în primul tur al competiţiei, boxerul antrenat de Ilie Captari a dispus cu 2-1 de reprezentantul Ismayil Heseynov din Azerbajdjan.

Alte şanse la medalii
Alţi patru pugilişti români au boxat, ieri, pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de Box de Tineret, de la Zagreb. La categoria 56 kg, Robert Jitaru l-a învins, la limită, scor 2-1, pe Michal Takacs (Slovacia) şi s-a calificat în semifinale, având medalia de bronz asigurată. Aseară, după închiderea ediţiei noastre, s-au mai disputat partidele: categoria 52 kg: Ion Pleş – Şandor Tar (Ungaria); ctg. 60 kg: Arsen Mustafa – Lewis Hay (Scoţia); ctg. 64 kg: ctg. 81 kg: Paul Arădoaie – Cristian Constantinov (Moldova). România a fost reprezentantă la competiţia de la Zagreb de nouă sportivi, dar numai cinci au trecut de primele două tururi şi s-au calificat în sferturile de finală, Competiţia se va încheia duminică, 26 octombrie.