CS Hunedoara, învinsă în primul amical al verii

Gruparea de Liga a IV-a, CS Hunedoara, a pierdut, scor 2-4 (1-3), în deplasare, în faţa echipei de eşalonul trei, Unirea Alba Iulia, în primul amical susţinut în această vară. Trupa lui Mircea Alic jr. a fost condusă cu 3-0, a revenit până la o „lungime” distanţă dar gazdele au închis tabela, stabilind scorul final.

Au început slab dar şi-au mai revenit pe parcurs
În faţa unui adversar care a reuşit transferuri notabile în această vară, hunedorenii au început mai slab meciul din Cetatea Marii Unirii şi în minutul 24 era condusă cu 3-0. Gazdele au punctat prin Silviu Turuş (15, 19) şi Alexandru Giurgiu (24), cel din urmă reuşind un eurogol. Până la pauză, hunedorenii au punctat şi ei, prin Şumuţiu, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Trupa lui Mircea Alic s-a apropiat la un singur gol distanţă în partea secundă, după reuşita lui Ionicescu (61) dar gazdele au stabilit scorul final peste două minute, după reuşita din penalti a lui Selagea.

Returul, peste două săptămâni
Hunedorenii au început cu formula: Cobliş – Baban, Daisa, Şumuţiu, Mercurean – C. Creciunesc, Simionov, Herci, Stan – Popa, Marcu. Au mai jucat: Paşca – Scorobete, Ionicescu, Apachiţei, Bularda, Caval, Casoni, Lehel, Medrea şi Obreja. Pentru gazde au evoluat: Suciu – Fulea, Scrob, I. Grozav, Matei – Ştef, Selagea, Giurgiu, Tat – S. Turuş, Lăsconi. Au mai jucat: Răducanu – Morar, Dulap, Rus, Coc, Jude, Onacă, Schiau, Apetri, Davidaş, David. CS Hunedoara va juca sâmbătă o nouă partidă amicală, cu CNS Cetate Deva, iar în 12 august va disputa returul cu Unirea Alba Iulia, de această dată pe teren propriu. (Ovidiu Mănăstire)

Sursa foto: Ziarul Unirea