CS Hunedoara a devenit lider solitar în Liga a IV-a

Trupa de pe Cerna a câştigat derbiul cu Retezatul Haţeg, scor 3-0, şi s-a distanţat în fruntea clasamentului principalului eşalon fotbalistic din judeţ. Trupa lui Mircea Alic jr. are acum cu trei puncte mai mult decât Inter Petrila şi şase lungimi în faţa Retezatului Haţeg.

Victorie fără dubii
Hunedorenii nu au dat nici o şansă celor de la Retezatul Haţeg în derbiul etapei, deschizând scorul în minutul 33, prin Daniel Creciunesc. În partea secundă, Alexandru Marcu, în minutul 74 şi Robert Popa, în minutul 82, au desăvârşit un succes clar care fixează şi mai mult trupa de pe Cerna în fruntea clasamentului. Alb-albaştrii au acum trei puncte avans faţă de Inter Petrila, care a stat în ultima etapă, şi şase în faţa Retezatului Haţeg, chiar adversara sa de vineri.

Geoagiu şi Orăştie, revelaţiile sezonului
Trioul fruntaş este urmat în clasament de revelaţiile acestui sezon, Gloria Geoagiu şi Dacia Orăştie. Echipa antrenată de Ciprian Pepenar a câştigat pe terenul Universităţii Petroşani după un joc care nu a fost facil. Gloria s-a impus la limită, scor 2-1, cu golul victoriei marcat în minutul 78, de veteranul Constantin Vişan. În schimb, Dacia Orăştie a trecut pe propriul teren de fosta campioană Hercules Lupeni, grupare ce este doar o umbră a celeia care acum două sezoane câştiga titlul. Echipa din oraşul Paliei a câştigat cu 3-1, printr-o „dublă” a lui Darius Dreptate şi un gol înscris de Raul Noja, reuşita oaspeţilor purtând semnătura lui Remus Moldovan.

Şoimul Băiţa şi Aurul Brad au obţinut succese clare
Victorii clare au obţinut Şoimul Băiţa, 4-1 pe teren propriu cu Minerul Uricani şi Aurul Brad, 5-1 în deplasare cu CNS Cetate II Deva. Brădenii au profitat de faptul că „junii” Devei au rămas în inferioritate încă din minutul 21, după ce portarul Corneliu Apostol a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene încasate în doar două minute. Victoria Călan, fostă lideră în acest eşalon, a pierdut surprinzător pe terenul echipei CSM Vulcan, scor 1-2, toate golurile fiind înscrise în prima repriză. În schimb, Jiul Petroşani a obţinut al doilea succes al sezonului, trecând pe teren propriu de Aurul Certej cu scorul de 3-1.