CNS Cetate Deva a pierdut ultimul amical al verii

În ultimul test înaintea începerii sezonului oficial, gruparea din reşedinţa judeţului a fost învinsă pe teren propriu, scor 2-3, de ACS Ghiroda, viitoarea colegă de serie. Alb-albaştrii au condus cu 2-1 la pauză, dar nou promovata şi-a apropiat succesul cu două goluri marcate în final.

Fără Tecsi, accidentat în duelul cu Galda de Jos, CNS Cetate Deva a început ultimul amical al verii cu o mare ocazie de gol. Robert Cristian a executat o lovitură liberă obţinută de Romică David, dar mingea a izbit stâlpul drept al porţii lui Contra. În replică, oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, prin Niţă, care a reluat cu capul la colţul scurt centrarea lui Dincă din lovitură liberă. În şapte minute, gazdele au întors scorul: Firan a marcat cu un şut deviat din careu iar Romică David şi-a adus echipa în avantaj, cu poarta goală, după o gafă a lui Contra.
În partea secundă, Sorin Cornea a schimbat aproape în întregime echipa şi în ciuda unei replici bune, oaspeţii au punctat de două ori în finalul meciului, prin golgheterul Baranyi. Mai întâi, acesta a egalat după o ezitare a lui Raţ, în minutul 80, iar în ultimul minut de joc a scăpat singur spre poartă după pasa lui Mărgan şi l-a învins pe portarul devean, aducând totodată victoria Ghirodei. CNS Cetate Deva va juca în această săptămână primele partide oficiale din sezonul 2017-2018, mâine urmând să întâlnească pe Voinţa Lupac, în turul II al Cupei României iar vineri sau sâmbătă va juca pe teren propriu cu Naţional Sebiş, în prima rundă a Ligii a III-a, seria a IV-a.
CNS CETATE DEVA 2 (2)
Bauman (30 Apostol; 60 Raţ) – Ionică (55 Kelemen), Mintaş (55 Şoit), Coteţ (55 Scarlat), Doboş (55 Stoicoiu) – R. Cristian (55 Costea), Boldea – Bărculeţ (46 Staicu), Lupu, Firan (55 Leucean) – R. David (55 Moţ). Antrenor: Sorin Cornea
ACS GHIRODA 3 (1)
Contra – Lazea (59 Mureşan), Gavriluţă, Popescu (86 Eperieş), Ciobanu (55 Firuţ) – Pop (75 Andreşoiu), Saizu – Centea (71 Murariu), Dincă (46 Mărgan), Niţă – Baranyi. Antrenor: Paul Codrea
Arbitrii: Andrei Fodor (Deva) – Cătălin Jurgiu (Hunedoara), Leopold Herczeg (Băcia)
Au marcat: Firan (20), R. David (22) – Niţă (15), Baranyi (80, 90)